Luffarligan   2023 11 08   Lida Friluftsgård   Botkyrka
Arrangör: Tullinge SK   Banläggare: Anders Kärrström
224 startande
Plac Bana A - 5,4 km 21 startande Sluttid Född år
1 Jakob Jansson Järla Orientering 35:55 79
2 Hans Mård OK Ravinen 39:05 70
3 Niklas Wrane Söders-Tyresö 44:03 73
4 Oskar Karlin Centrum OK 46:29 78
5 Henrik Sjögren Haninge SOK 46:45 74
6 Rickard Andersson Tullinge SK 50:03 74
7 Torbjörn Thorsen Klubblös 52:42 68
8 Lars Helander Snättringe SK 53:55 82
9 Johnny Junegard Tullinge SK 57:05 59
10 Claes Andersson OK Södertörn 64:47 65
11 Christian Åhrén Frösö IF 64:49 77
12 Lars Gerhardsson Attunda OK 65:00 60
13 Sven-Anders Olsson Attunda OK 67:30 56
14 Jörgen Hector Snättringe SK 72:17 63
15 Christer P Hördell Söders-Tyresö 80:47 56
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 85:55 50
17 Kurt Eriksson Vandrarringen 87:11 50
18 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 93:09 64
19 Peter Edelsvärd Centrum OK 93:22 67
20 Stefan Knorn Attunda OK 99:43 58
21 Torsten Schanow Söders-Tyresö 114:34 56
Plac Bana B - 4,4 km 43 startande Sluttid Född år
1 Mattias Palm OK Ravinen 39:53 71
2 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 42:29 61
3 Stefan Persson Centrum OK 42:52 58
4 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 43:24 61
5 Arne Back Eksjö SOK 43:59 54
6 Pelle Bengtsson IFK Enskede 44:01 55
7 Anders Holmqvist Snättringe SK 44:41 66
8 Per Ove Wallén Täby OK 45:24 54
9 Göran Nilsson Snättringe SK 46:04 56
10 Gunnar Svanberg Järfälla OK 46:29 58
11 Emma Hellgren Klubblös 46:30 93
12 Per Helén Söders-Tyresö 48:05 52
13 Jan Eskilsson Haninge SOK 48:36 57
14 Ulf Burman Gustavsbergs OK 49:34 58
15 Bo Neidenström Frölunda OL 51:03 58
16 Annika Svensson Solna OK 51:18 62
17 Paul Norén OK Södertörn 51:28 49
18 Clas Wickbom Vittjärvs IK 51:29 60
19 Camilla Mård Klubblös 52:17 68
20 Stefan Sundelius Järfälla OK 53:23 58
21 Claes-Göran Skohg Väsby OK 53:24 58
22 Sten-Olof Matsson Leksands OK 54:32 58
23 Lennart Hävrén Tullinge SK 54:42 52
24 Filip Mård Klubblös 55:30 73
25 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 56:05 52
26 Mikael Svartz Centrum OK 56:23 61
27 Mikael Tarandi IFK Lidingö SOK 56:57 53
28 Curt Rahlén OK Ravinen 58:32 55
28 Anders Hallmén Attunda OK 58:32 52
30 Roger Larsson Snättringe SK 60:35 57
31 Jan Nettelbjer Järfälla OK 62:18 60
32 Bo Davidsson Solna OK 63:47 53
33 Leif Mörkfors Järfälla OK 64:04 62
34 Lasse Larsson Snättringe SK 64:59 61
35 Lena Risby OK Ravinen 65:34 57
36 Arne Johansson OK Ravinen 74:15 50
37 Reinhold Lennebo Järla Orientering 79:05 54
38 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 79:08 49
- Kari Enckell Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd 64
- Maria Bratt Tullinge SK ej godkänd 61
- Tommy Eriksson Tullinge SK ej godkänd 51
- Mikael Byström Järfälla OK ej godkänd 56
- Thomas Hugosson Snättringe SK ej godkänd 56
Plac Bana C - 3,4 km 65 startande Sluttid Född år
1 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 34:24 46
2 Björn Reger Söders-Tyresö 35:32 59
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 35:33 50
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 38:30 49
5 Anna-Lena Längheim Tullinge SK 38:43 67
6 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 38:45 48
7 Lars Rönnols Täby OK 39:47 57
8 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 39:56 52
9 Ulf Bråsjö Järla Orientering 40:09 49
10 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 40:14 55
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 40:35 50
12 Olle Blomgren OK Södertörn 41:14 51
13 Claes Vallin Attunda OK 41:42 54
14 Leo Larsson Stockholms OK 42:17 56
15 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 43:10 53
16 Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK 43:36 55
17 Rune Rådeström Snättringe SK 43:56 43
18 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 43:57 44
19 Bengt Bivrin Snättringe SK 44:21 56
20 Per Holgersson Snättringe SK 44:50 58
21 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 46:25 50
22 Bengt Nilsson Solna OK 46:29 62
23 Kenneth Larsson OK Södertörn 46:33 58
24 Ing-Marie Back Eksjö SOK 47:47 53
25 Lars Olov Eriksson Snättringe SK 48:02 53
26 Bengt Eriksson Väsby OK 48:04 42
27 Lars Englund Järla Orientering 48:08 43
28 Kenneth Pettersson Järfälla OK 48:42 57
29 Örjan Nordberg Trosabygdens OK 49:29 75
30 Göran Andersson Enebybergs IF 49:33 48
31 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 49:36 53
32 My Rönnols Täby OK 50:09 55
33 Eva Svanberg Järfälla OK 50:33 61
34 Helena Korhonen Haninge SOK 50:47 51
35 Bo Hedlund IFK Enskede 52:37 41
36 Leif Lundquist Enebybergs IF 55:49 39
37 Lars Boudrie Väsby OK 55:50 53
38 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 57:12 54
39 Aila Halttunen Haninge SOK 57:28 49
40 Monika Högberg OK Södertörn 57:53 55
41 Kjell Lindblom Järfälla OK 58:16 51
42 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 59:04 50
43 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 60:00 49
44 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 60:22 48
45 Rolf E. Nilsson Tullinge SK 60:35 58
46 Kurt Andersson Enebybergs IF 60:50 42
47 Stefan Pettersson Klubblös 61:27 54
48 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 61:43 50
49 Göran Larbo Attunda OK 61:45 45
50 Jan Nellerup Nynäshamns OK 62:01 55
51 Christina Nordström Bodens Bandyklubb OS 63:24 59
52 Reijo Korhonen Hellas Orientering 63:36 53
53 Leif Wallenbro Väsby OK 65:18 49
54 Georg Larsson OK Södertörn 65:57 56
55 Bo Winander Järfälla OK 67:20 48
56 Magnus Areskoug Enebybergs IF 67:39 42
57 Tomas Pettersson Sundsvalls OK 68:38 52
58 Margareta Hallmén Attunda OK 70:19 53
59 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 70:44 70
60 Kalle Karlin Centrum OK 73:36 62
61 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 75:20 48
- Tommy Holmér Väsby OK ej godkänd 59
- Sven Setterqvist OK Södertörn ej godkänd 51
- Willy Ljungdell Enebybergs IF ej godkänd 47
- Lars Brosell Haninge SOK ej godkänd 53
Plac Bana D - 2,4 km 73 startande Sluttid Född år
1 Sven Hedman Attunda OK 27:24 54
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 29:53 44
3 Clas-Göran Herrgård Gustavsberg 31:34 50
4 Sören Andersson Loch Ness 31:45 59
5 Jan Lindgren OK Södertörn 32:15 54
6 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:38 56
7 Göran Frisk Attunda OK 32:47 48
8 Gudrun Elvhage Klubblös 32:49 53
9 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 33:24 59
10 Kjell Holmberg OK Södertörn 34:29 50
11 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 34:31 51
12 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 35:53 50
13 Kerstin Eriksson Snättringe SK 36:35 56
14 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 36:54 50
15 Agneta Holgersson Snättringe SK 37:10 59
15 Christer Hedin IFK Enskede 37:10 47
17 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 38:04 44
18 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 38:13 49
19 Lars Cedérus Snättringe SK 38:19 39
20 Helena Bachman Täby OK 38:30 56
21 Eva Andersson OK Södertörn 39:09 59
22 Hans Gustavsson Nyköpings OK 39:20 49
23 Conny Nilsson Nyköpings OK 39:52 52
24 Olle Arman Nyköpings OK 40:04 49
25 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 40:35 40
26 Anna Blomgren Tullinge SK 40:41 48
27 Ulla Gummeson Väsby OK 40:58 50
28 Stig Thorsson Södertälje-Nykvarn OF 41:32 45
29 John Östlund Sundbybergs IK 41:37 45
30 Jan-Erik Jonsson After Blue OK 42:03 54
31 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 42:05 34
32 Ingrid Graneli Haninge SOK 42:45 51
33 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 43:00 55
34 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 43:05 50
35 Barbro Cedérus Snättringe SK 43:13 42
36 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 43:32 44
37 Arne Martinsson Söders-Tyresö 43:46 55
38 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:35 46
39 Hugo Isgren IFK Enskede 45:49 39
40 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 46:16 44
41 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 47:20 46
42 Leif Nordin Attunda OK 47:36 47
43 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 47:47 42
44 Rune Carlsson Sundbybergs IK 49:33 36
45 Carl Carlin Söders-Tyresö 49:48 48
46 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 50:06 34
47 Anita Arnefors OK Södertörn 50:18 58
48 Håkan Boije Attunda OK 50:21 44
49 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 50:22 49
50 Zakari Peltonen IFK Enskede 50:29 54
51 Björn Stolt OK Ravinen 50:59 39
52 Ann Sjöberg Enebybergs IF 51:14 38
53 Anders Kihlström Turebergs IF SOK 52:19 45
54 Lennart Sjöstål Klubblös 54:18 44
55 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 54:49 52
56 Leif Hermundstad Snättringe SK 55:18 40
57 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 55:48 38
58 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 55:51 49
59 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 56:44 60
60 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 57:28 54
61 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 57:30 42
62 Åke Linderoth Sundbybergs IK 58:27 42
63 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 59:23 51
64 Lars Nord Södertälje IF 59:59 40
65 Karin Setterqvist OK Södertörn 61:03 56
66 Stefan Gullberg Väsby OK 61:26 51
67 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 67:58 44
68 Johan Graf Nynäshamns OK 75:31 60
69 Maria Hansson Nynäshamns OK 75:34 56
70 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 78:54 43
71 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 85:28 47
72 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 85:34 52
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godkänd 43
Plac Bana E - 1,7 km 22 startande Sluttid Född år
1 Martin Eriksson OK Södertörn 23:56 50
2 Bertil Rydgren IFK Enskede 24:07 41
3 UC Lybert Eriksson Väsby OK 30:41 43
4 Ingemar Gard Söders-Tyresö 31:35 50
5 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 32:05 42
6 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 32:52 35
7 Roland Bolin Snättringe SK 37:42 33
8 Sonja Perneby Tullinge SK 38:33 43
9 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 42:45 49
10 Yvonne Nilsson Solna OK 43:13 60
11 Gunvor Granath Nynäshamns OK 45:31 39
12 Bo Eklind Klubblös 46:44 47
13 Mats Halvarez Klubblös 46:46 41
14 Berit Lindunger Haninge SOK 47:15 40
15 Sixten Westerlund Södertälje IF 51:24 36
16 Ronny Hedlund OK Södertörn 51:36 43
17 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 54:34 44
18 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 54:43 49
19 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 55:25 43
20 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 55:31 42
21 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 70:26 42
- Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby ej godkänd 45