Luffarligan   2023 11 01   Runby Skola   Upplands Väsby.
Arr: Väsby OK, P-Å Carlenstam, B Eriksson   Banläggare: Tommy Holmer
226 startande
Övrigt: Lite strul med sträcktidsskrivaren har medfört att
10 löpare ej fått några sträcktider registrerade.
Plac Bana A - 5,5 km 16 startande Sluttid Född år
1 Jonas Hallman Attunda OK 41:19 80
2 Per Backlund OK Södertörn 41:32  
3 Thorbjörn Thorsen Klubblös 43:40  
4 Oskar Karlin Centrum OK 44:04 78
5 Peter Lundberg Järfälla OK 44:35 59
6 Noah Mehreteab Järfälla OK 47:18 6
7 Capucine Vercellotti Södertälje-Nykvarn OF 52:02 85
8 Lars Gerhardsson Attunda OK 53:37 60
9 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 53:58 61
10 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 56:49 66
11 Emma Hellgren Klubblös 58:09  
12 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 59:36 55
13 Stefan Knorn Attunda OK 63:21 58
14 Sven-Anders Olsson Attunda OK 74:23 56
15 Henrik Spovin Klubblös 74:29 60
16 Kerstin Rosengren Attunda OK 101:01 46
Plac Bana B - 4,5 km 40 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 37:23 51
2 Jenny Hallman Attunda OK 39:30 80
3 Per Ove Wallén Täby OK 40:54 54
4 Jan Eskilsson Haninge SOK 42:01 57
5 Clas Wickbom Vittjärvs IK 44:03 60
6 Per Helén Söders-Tyresö 44:16 52
7 Elin Almgren Söders-Tyresö 45:13 8
8 Gunnar Svanberg Järfälla OK 46:43 58
9 Mikael Svartz Centrum OK 47:13 61
10 Mikael Tarandi IFK Lidingö SOK 47:42 53
11 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 47:47 56
12 Leif Åkerblom OK Österåker 48:36 54
13 Stig Andersson OK Linné 48:39 52
14 Jan Nettelbjer Järfälla OK 49:46 60
15 Annika Svensson Solna OK 50:15 62
16 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 52:48 65
17 Anders Hallmén Attunda OK 53:06 52
18 Rickard Mettävainio Klubblös 53:32  
19 Lars Landström Långhundra IF 53:39 55
20 Curt Rahlén OK Ravinen 54:58 55
21 Roger Larsson Snättringe SK 54:59 57
22 Bengt Svensson Sundbybergs IK 55:37 61
23 Lasse Larsson Snättringe SK 55:55 61
24 Stefan Sundelius Järfälla OK 56:05 58
25 Arne Johansson OK Ravinen 56:19 50
26 Lars Olov Eriksson Snättringe SK 56:39 53
27 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 58:04 58
28 Bengt Bivrin Snättringe SK 58:19 56
29 Lena Risby OK Ravinen 59:55 57
30 Reinhold Lennebo Järla Orientering 61:02 54
31 Christer P Hördell Söders-Tyresö 62:50 56
32 Nina Karlsson IFK Lidingö SOK 63:46 68
33 Aila Halttunen Haninge SOK 65:21 49
34 Sten-Olof Matsson Leksands OK 66:46 58
35 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 67:47 50
36 Magnus Thor OK Linne 72:13 61
37 Magnus Forshällen Attunda OK 75:28 57
37 Eva Elnerud Sigtuna OK 75:28 56
39 Bo Nyberg After Blue OK 76:36  
- Ingvar Svensson Almby IK ej godkänd 61
Plac Bana C - 3,5 km 67 startande Sluttid Född år
1 Malte Hallman Attunda OK 30:06 10
2 Stefan Persson Centrum OK 31:51 58
3 Janne Nilsson Centrum OK 32:39 62
4 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:31 50
5 Leo Larsson Stockholms OK 35:13 56
6 Peter Saarikoski Långhundra IF 37:24 56
7 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 38:10 49
8 Claes Vallin Attunda OK 38:19 54
9 My Rönnols Täby OK 39:09 55
10 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 39:16 55
11 Per-Johan Vikfors OK Österåker 39:17 48
12 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 39:45 53
13 Lars Hörnström Centrum OK 39:54 56
14 Lars Rönnols Täby OK 40:11 57
15 Olle Blomgren OK Södertörn 40:18 51
16 Ulf Bråsjö Järla Orientering 40:46 49
17 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 41:19 48
17 Bengt Kärrström Tullinge SK 41:19 55
19 Per-Johan Jansson Länna IF 41:48 51
20 Jan-Erik Larsson Klubblös 42:37 57
21 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 42:52 50
22 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 42:58 44
23 Clas-Göran Herrgård Gustavsberg 43:07 50
24 Kalle Karlin Centrum OK 43:23 62
25 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 43:35 52
26 Tommy Lindberg Haninge SOK 43:54 50
27 Per Holgersson Snättringe SK 44:33 58
28 Eva Svanberg Järfälla OK 44:46 61
29 Claes Olerud Länna IF 44:52 55
30 Leif Lundquist Enebybergs IF 44:54 39
31 Stefan Hörnström IS Kullen 45:16 58
32 Kurt Andersson Enebybergs IF 45:30 42
33 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 45:57 57
34 Kenneth Larsson OK Södertörn 46:10 58
35 Carina Nilsson Enebybergs IF 46:24 66
36 Anders Kihlström Turebergs IF SOK 46:45 45
37 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 47:00 53
38 Svante Frid Enebybergs IF 47:26 51
39 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 47:55 50
40 Karin Ivarsson Haninge SOK 48:41 55
41 Anders Karlsson Tullinge SK 48:46 52
42 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 48:55 48
43 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 49:34 45
44 Kenneth Pettersson Järfälla OK 50:05 57
45 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 50:29 49
46 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 50:43 49
47 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 50:56 54
48 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 52:46 49
49 Per-Åke Holm Sigtuna OK 53:22 54
50 Tomas Pettersson Sundsvalls OK 53:51  
51 Arne Kaijser Klubblös 56:15 50
52 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 58:25 42
53 Helena Korhonen Haninge SOK 59:01 51
54 Reijo Korhonen Hellas Orientering 59:02 53
55 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 60:52 55
56 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 61:02 50
57 Tobias Byström Klubblös 63:12 7
58 Bo Winander Järfälla OK 64:04 48
59 Sara Ström Snättringe SK 67:08 79
60 Henrik Nyström Attunda OK 67:37 48
61 Åke Lewander Skarpnäcks OL 69:14 45
62 Magnus Areskoug Enebybergs IF 73:38 42
63 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 74:24 51
64 Kerstin Fåhraeus Klubblös 82:46 55
65 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 98:03 49
- Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK ej godkänd 47
- Mehreteab Tsehage Järfälla OK ej godkänd  
Plac Bana D - 2,5 km 77 startande Sluttid Född år
1 Melker Hallman Attunda OK 22:22 12
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 28:52 44
3 Sven Hedman Attunda OK 29:34 54
4 Anders Gärderud Enebybergs IF 30:02 46
5 Sune Sisell OK Södertörn 32:26 51
6 Bengt Andersson Söders-Tyresö 33:29 50
7 Christer Askerblom Hagaby GOIF 34:04  
8 Göran Larbo Attunda OK 35:31 45
9 Göran Frisk Attunda OK 35:35 48
10 Christer Hedin IFK Enskede 36:54 47
11 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 37:09 44
12 Eva Andersson OK Södertörn 37:51 59
13 Conny Nilsson Nyköpings OK 37:55 52
14 Jan-Olof Wåhlberg After Blue OK 38:07 45
15 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 38:24 56
16 Håkan Boije Attunda OK 38:28 44
17 Rune Rådeström Snättringe SK 38:42 43
18 Åke Wansölin Söders-Tyresö 39:16 48
19 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 39:22 56
20 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 39:35 48
21 Agneta Holgersson Snättringe SK 39:44 59
22 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 39:58 46
23 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 40:19 50
24 Gunlög Petersson Järfälla OK 40:31 57
25 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 40:53 34
26 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 41:28 52
27 Bengt Friberg Järfälla OK 42:26 45
28 Jan Falk Hellas Orientering 42:30 48
29 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 42:31 50
30 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 42:40 42
31 Olle Arman Nyköpings OK 42:41 49
32 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 43:35 43
32 Bertil Carlsson Klubblös 43:35  
34 Henrik Bergman OK Linné 44:21 42
35 Leif Nordin Attunda OK 44:29 47
36 Björn Stolt OK Ravinen 44:35 39
37 Anita Arnefors OK Södertörn 44:53 58
38 Margareta Hallmén Attunda OK 45:11 53
39 Lennart Sjöstål Klubblös 45:12 44
40 Sören Eriksson Länna IF 46:26 44
41 Gun-Inger Sahlberg Långhundra IF 46:46 46
42 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 47:12 47
43 Gunnar Eriksson Järfälla OK 47:16 45
44 Elisabet Ryblom klubblös 47:52  
45 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 47:53 47
46 Lars Fridén FMV 48:58 48
47 Göran Lindahl Attunda OK 49:30 54
48 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 50:04 40
49 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 50:19 44
50 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 50:20 39
51 Carin Runqvist Järfälla OK 52:24 47
52 Inger Pahlén Söders-Tyresö 54:02 43
53 Åke Linderoth Sundbybergs IK 54:35 42
54 Jan Larsson Tullinge SK 55:21 43
55 Carl Carlin Söders-Tyresö 55:48 48
56 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 57:03 44
57 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 57:06 39
58 Leif Hermundstad Snättringe SK 58:02 40
59 Bengt Fahlin After Blue OK 58:15 41
60 Mona Asplund Klubblös 58:34 42
61 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 59:49 59
62 Ann Sjöberg Enebybergs IF 60:46 38
63 Ingrid Graneli Haninge SOK 61:00 51
64 Stefan Pettersson Klubblös 65:33 54
65 Alvin Nordin OK Älvsjö-Örby 67:55 8
66 Lars Dyrhage Järfälla OK 73:11 47
67 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 75:55 48
68 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 76:41 47
69 Lotta Borg Klubblös 85:20 44
70 Aija Sadurskis Centrum OK 86:34 51
71 Annika Nitz Vallentuna-Össeby OL 94:30 49
72 Thomas Ferm Solna OK    
- Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK ej godkänd 38
- Kjell Tullus Enebybergs IF ej godkänd 50
- Anita Lindbohm Skarpnäcks OL ej godkänd 53
- May Ingridsdotter Idefjordens SK ej godkänd 54
- Sören Andersson Skarpnäck OK ej godkänd  
Plac Bana E - 1,5 km 26 startande Sluttid Född år
1 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 24:42 59
2 Martin Eriksson OK Södertörn 29:06 50
3 Christer Andersson ATG 29:16 44
4 Bertil Rydgren IFK Enskede 29:55 41
5 Anki Landarv Klubblös 31:48 66
6 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 32:44 38
7 Ronny Hedlund OK Södertörn 33:04 43
8 Kjell Lindberg Västerås SOK 35:53 49
9 Birgitta Olofsson Klubblös 39:29 37
10 Rolf Andersson Rimbo SOK 40:44 34
11 Ingemar Johnsson OK Södertörn 41:13 44
12 Margareta Wallén Täby OK 41:14 38
13 Jan Bojling Solna OK 41:32 45
14 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 44:53 54
15 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 45:34 49
16 Birgitta Nylund Järfälla OK 47:05 45
17 Lars Löthman Järfälla OK 51:47 35
18 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 54:06 43
19 Ingrid Gunnarsson Täby OK 54:26 38
20 Berit Lindunger Haninge SOK 54:51 40
21 Sonja Perneby Tullinge SK 63:28 43
22 Lars Nordin Solna OK 72:16 44
23 Kjell Sjöberg Enebybergs IF 75:05 34
- Lars Roos Attunda OK ej godkänd 39
- Carl Lang OK Österåker ej godkänd 36
- Yvonne Roos Attunda OK ej godkänd 40