Luffarligan   2023 10 25   Edsbergs Sportfält   Sollentuna
Arr: Skogsluffarnas OK, Tommy Ljusenius    Banläggare: Tommy Ljusenius
227 startande
Plac Bana A - 5,4 km 17 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 39:38 68
2 Per Backlund OK Södertörn 42:10 60
3 Olle Tyrland Centrum OK 43:03 76
4 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 44:38 72
5 Stefan Gustavsson Klubblös 48:43 69
6 Oskar Karlin Centrum OK 49:08 78
7 David Linde Enebybergs IF 49:50 86
8 Henrik Teneberg Enebybergs IF 50:45 86
9 Jan Kihl Sundbybergs IK 56:35 58
10 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 66:55 66
11 Henrik Spovin Klubblös 72:20 60
12 Christer P Hördell Söders-Tyresö 75:34 56
13 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 81:48 64
14 Peter Edelsvärd Centrum OK 82:08 67
15 Anders Englund Östersunds OK 86:20 59
- Claes Andersson OK Södertörn ej godkänd 65
- Joacim Andersson Enebybergs IF ej godkänd 89
Plac Bana B - 4,4 km 37 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 38:27 59
2 Daniel Andersson Täby OK 43:22 71
3 P-O Ivarsson Haninge SOK 43:50 51
4 Jan Eskilsson Haninge SOK 45:03 57
5 Per Helén Söders-Tyresö 45:43 52
6 Capucine Vercellotti Södertälje-Nykvarn OF 46:34 85
7 Lars Grankvist Väsby OK 47:09 49
8 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 48:08 61
9 Clas Wickbom Vittjärvs IK 48:45 60
10 Alice Röken Enebybergs IF 48:55 6
11 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 49:13 61
12 Gunnar Svanberg Järfälla OK 49:37 58
13 Annika Svensson Solna OK 49:42 62
14 Mikael Byström Järfälla OK 51:51 56
15 Anna Röken Enebybergs IF 51:55 71
16 Lennart Hävrén Tullinge SK 53:39 52
17 Lasse Larsson Snättringe SK 53:47 61
18 Magnus Forshällen Attunda OK 54:14 57
19 Stefan Norlin Klubblös 54:20 70
20 Jan Nettelbjer Järfälla OK 54:23 60
21 Jan Larsson Väsby OK 54:48 57
22 Anders Svensson Klubblös 55:00 67
23 Claes-Göran Skohg Väsby OK 56:07 58
24 Thomas Hugosson Snättringe SK 56:10 56
25 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 56:52 65
26 Leif Åkerblom OK Österåker 57:51 54
27 Stig Andersson OK Linné 58:52 52
28 Lena Risby OK Ravinen 59:38 57
29 Stefan Sundelius Järfälla Ok 62:44  
30 Stefan Olsson Klubblös 63:12 58
31 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 65:34 53
32 Roger Larsson Snättringe SK 65:36 57
33 Arne Johansson OK Ravinen 68:37 50
34 Lena Jansson Järla Orientering 68:50 54
35 Bo Nyberg After Blue 68:56 54
36 Reinhold Lennebo Järla Orientering 70:28 54
37 Aila Halttunen Haninge SOK 75:50 49
Plac Bana C - 3,6 km 75 startande Sluttid Född år
1 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 38:02 53
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:44 50
3 Susanne Holmberg OK Södertörn 38:57 55
4 Leo Larsson Stockholms OK 40:01 56
5 Claes Vallin Attunda OK 40:16 54
6 Berne Ivarsson Klubblös 40:28 57
7 Kjell Jansson Långhundra IF 40:34 51
8 Per-Johan Vikfors OK Österåker 41:11 48
9 Peter Sundgren Vallentuna-Össeby OL 41:14 53
10 Anders Hallmén Attunda OK 41:31 52
11 Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK 41:37 55
12 Bo Davidsson Solna OK 41:50 53
13 Lars Rönnols Täby OK 41:56 57
14 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 42:13 55
15 My Rönnols Täby OK 42:58 55
16 Jonas Gold Järfälla OK 44:03 77
17 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 44:51 50
18 Per Holgersson Snättringe SK 44:52 58
19 Tommy Lindberg Haninge SOK 44:56 50
20 Kenneth Pettersson Järfälla OK 45:42 57
21 Peter Östlund OK Milan 46:10 50
22 Leif Mörkfors Järfälla OK 46:27 62
23 Olle Blomgren OK Södertörn 47:22 51
24 Jan-Erik Larsson Klubblös 47:35 57
25 Eva Svanberg Järfälla OK 48:04 61
26 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 48:20 50
27 Lars Englund Järla Orientering 48:29 43
28 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 48:56 57
29 Per-Johan Jansson Länna IF 49:04 51
30 Stig Johansson Helsingborgs SOK 50:02 49
31 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 50:03 46
32 Torsten Pettersson Långhundra IF 50:21 47
33 Ulla Gummeson Väsby OK 50:25 50
34 Karin Ivarsson Haninge SOK 50:34 55
34 Eva Elnerud Sigtuna OK 50:34 56
36 Lars Boudrie Väsby OK 50:37 53
37 Maria Hallmans Väsby OK 50:39 62
38 Arne Martinsson Söders-Tyresö 50:51 55
39 Björn Lindgren OK Österåker 50:57 52
40 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 51:01 47
41 Helena Korhonen Haninge SOK 52:52 51
42 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 53:20 54
43 Leif Lundquist Enebybergs IF 53:50 39
44 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 53:55 42
45 Margareta Hallmén Attunda OK 54:17 53
46 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 54:31 49
47 Ulf Bråsjö Järla Orientering 55:17 49
48 Ann-charlotte Åkerblad Enebybergs IF 55:21 60
49 Svante Frid Enebybergs IF 55:49 51
50 Leif Wallenbro Väsby OK 55:51 49
51 Göran Larbo Attunda OK 56:08 45
52 Bengt Eriksson Väsby OK 56:25 42
53 Kjell Lindblom Järfälla OK 56:57 51
54 Magnus Areskoug Enebybergs IF 57:03 42
55 Arne Kaijser Klubblös 57:14 50
56 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 58:02 50
57 Kurt Andersson Enebybergs IF 58:56 42
58 Bo Winander Järfälla OK 60:35 48
59 Willy Ljungdell Enebybergs IF 61:01 47
60 Åke Lewander Skarpnäcks OL 61:16 45
61 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 62:22 48
62 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 62:32 49
63 Irene Eklöf Järfälla OK 65:02 56
64 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 68:01 59
65 Elisabeth Lundström Täby OK 69:16 74
66 Anna Blomgren Tullinge SK 69:29 48
67 Gudrun Elvhage Klubblös 71:07 53
68 Tomas Pettersson Sundsvall OK 73:34 52
69 Ann Sjöberg Enebybergs IF 80:31 38
70 Anders Schieche Snättringe SK 80:49 56
71 Lars Stålberg Klubblös 82:21 45
- Mehreteab Tsehaye Järfälla OK ej godkänd 68
- Kalle Karlin Centrum OK ej godkänd 62
- Ulf Lundström Haninge SOK ej godkänd 53
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godkänd 43
Plac Bana D - 2,6 km 79 startande Sluttid Född år
1 Jan Falk Hellas Orientering 30:06 48
2 Sven Hedman Attunda OK 30:32 54
3 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 30:45 44
4 Anders Gärderud Enebybergs IF 31:03 46
5 Rune Rådeström Snättringe SK 31:12 43
6 Sören Andersson Skarpnäck 31:46 59
7 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 31:52 48
8 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 33:30 48
9 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 33:53 51
10 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 34:51 45
11 Rune Carlsson Sundbybergs IK 35:12 36
12 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 35:23 50
13 Anders Eriksson Vallentuna-Össeby OL 35:34 52
14 Bo Hedlund Enskede IFK 36:27 41
15 Göran Frisk Attunda OK 36:38 48
16 Håkan Boije Attunda OK 37:31 44
17 Jan Lindqvist Mälarö SOK 37:55 59
18 Sune Sisell OK Södertörn 38:28 51
19 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 38:40 56
20 Anders Kihlström Turebergs IF SOK 39:22 45
20 Reijo Korhonen Hellas Orientering 39:22 53
22 Gunlög Petersson Järfälla OK 41:19 57
23 Helena Bachman Täby OK 41:33 56
24 Åke Wansölin Söders-Tyresö 42:22 48
25 Agneta Holgersson Snättringe SK 43:08 59
26 Göran Lindahl Attunda OK 43:15 54
27 Christer Askerblom Hagaby GOIF 43:41 53
28 Jan-Olof Wåhlberg After Blue OK 44:14 45
29 Anders Eklöf Järfälla OK 45:22 54
30 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 45:30 51
31 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 45:33 47
32 Lena Radler Järfälla OK 45:50 58
33 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 45:58 50
34 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 45:59 55
35 Mats Lundblad Täby OK 47:10 47
36 Carl Carlin Söders-Tyresö 47:53 48
37 Carin Runqvist Järfälla OK 48:44 47
38 John Östlund Sundbybergs IK 49:01 45
39 Leif Nordin Attunda OK 49:03 47
40 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 49:51 44
41 Inger Pahlén Söders-Tyresö 49:56 43
42 Sören Eriksson Länna IF 49:57 44
43 Börje Borgström Sundbybergs IK 50:12 45
44 Rolf Andersson Rimbo SOK 50:38 34
45 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 51:51 34
46 Anita Arnefors OK Södertörn 52:05 58
47 Lars Dyrhage Järfälla OK 52:13 47
48 Lennart Sjöstål Klubblös 52:16 44
49 Eva Andersson OK Södertörn 52:41 59
50 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 53:18 46
51 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 53:45 38
52 Hugo Isgren IFK Enskede 55:02 39
53 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 55:07 39
54 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 55:21 56
55 Bengt-Göran Stjerna Länna IF 56:12 49
56 Mona Asplund Klubblös 56:57 42
57 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 60:16 39
58 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 63:02 42
59 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 63:12 43
60 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 63:22 44
61 Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL 63:56 43
62 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 64:05 47
63 Christer Hedin IFK Enskede 64:41 47
64 Kristina Eriksson Länna IF 65:06 48
65 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 66:31 40
66 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 67:28 59
67 Åke Linderoth Sundbybergs IK 70:51 42
68 Clarence Kvart Långhundra IF 70:54 49
69 Viviann Andersson Snättringe SK 72:34 47
70 Claes Andersson Snättringe SK 72:39 47
71 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 74:13 53
72 Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK 82:11 54
73 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 82:33 43
74 Bengt Fahlin After Blue OK 82:40 41
75 Annika Karlsson Sundbybergs IK 94:39 46
76 Ingvar Oskarsson Solna OK 97:29 49
77 Veronica Dahlbom Helsingborgs SOK 105:53 51
78 Gunilla Wickenberg After Blue OK 108:30 35
- Thomas Fehrm Solna OK ej godkänd 54
Plac Bana E - 1,9 km 19 startande Sluttid Född år
1 Garry Pettersson Stockholms OK 29:46 56
2 Christer Andersson ATG 30:07 44
3 Jan Bojling Solna OK 33:32 45
4 Ronny Hedlund OK Södertörn 36:04 43
5 Kjell Lindberg Västerås SOK 41:07 49
6 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 43:49 48
7 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 45:01 44
8 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 45:39 49
9 Anki Landarv Klubblös 46:47 66
10 Berit Lindunger Haninge SOK 51:07 40
11 Birgitta Nylund Järfälla OK 51:32 45
12 Sonja Perneby Tullinge SK 52:29 43
13 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 65:36 43
14 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 68:09 46
15 Mats Halvarez Klubblös 69:54 41
16 Bo Eklind Klubblös 69:55 47
17 Lars Nordin Solna OK 84:21 44
- Ingemar Johnsson OK Södertörn ej godkänd 44
- Margareta Wallén Täby OK ej godkänd 38