Luffarligan   2023 10 18   Gubbängens IP   Gubbängen
Arr: Fredrikshofs IF, Bengt Öqvist    Banläggning: Kjell Ohlsson
207 startande
Kvarglömda saker. Se Länken ! 23-10-18,Gubbangen.pdf (luffarligan.se
Kontakta Bengt Öqvist  073 985 62 26
Plac Bana A - 5,4 km 15 startande Sluttid Född år
1 Per Backlund OK Södertörn 35:38 60
2 Olle Tyrland Centrum OK 35:43 76
3 Sverker Lenas Centrum OK 36:39 74
4 Johanna Sundström Järla Orientering 47:24 63
5 Stefan Gustavsson Klubblös 47:56 69
6 Lars Gerhardsson Attunda OK 49:00 60
7 Tobias Lundberg IFK Enskede 55:58 78
8 Chris Pawley Cornwall DC 62:33 73
9 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 63:56 64
10 Peter Edelsvärd Centrum OK! 64:07  
11 Christer P Hördell Söders-Tyresö 67:23 56
12 Mikael Svartz Centrum OK 68:03 61
13 Torsten Schanow Söders-Tyresö 78:36 56
- Stefan Knorn Attunda OK 58:51 ej godkänd
- Claes Andersson OK Södertörn 59:09 ej godkänd
Plac Bana B - 4,4 km 30 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 34:36 51
2 Moa Kjellstrand! Centrum OK 34:50 90
3 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 34:59 58
4 Håkan Dahlbäck OK Österåker 36:18 61
5 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 36:48 61
6 Anders Back Eksjö SOK 37:03 85
7 Göran Nilsson Snättringe SK 39:30 56
8 Stefan Persson Centrum OK 41:06 58
9 Clas Wickbom Vittjärvs IK 41:29 60
10 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 41:44 84
11 Anders Holmqvist Snättringe SK 43:02 66
12 Per Helén Söders-Tyresö 43:19 52
13 Annika Svensson Solna OK 45:26 62
14 Thomas Hugosson Snättringe SK 45:34 56
15 Bengt Bivrin Idefjordens SK 45:59 56
16 Lasse Larsson Snättringe SK 47:19 61
17 Siv Ekberg Söders-Tyresö 49:59 61
18 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 50:25 53
19 Paul Norén OK Södertörn 51:49 49
20 Lena Risby OK Ravinen 52:11 57
21 Lennart Hävrén Tullinge SK 54:48 52
22 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 54:51 65
23 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 54:54 57
24 Roger Larsson Snättringe SK 55:15 57
25 Reinhold Lennebo Järla Orientering 55:29 54
26 Matz Larsson Gustavsbergs OK 57:19 52
27 Stefan Olsson Klubblös 59:08 58
28 Arne Johansson OK Ravinen 68:27 50
29 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 76:46 49
30 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 114:46 37
Plac Bana C - 3,5 km 68 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 30:24 59
2 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 33:07 56
3 Gunnar Svanberg Järfälla OK 34:52 58
4 Claes Vallin Attunda OK 35:18 54
5 Dan Klang Hellas Orientering 35:34 53
6 Bo Davidsson Solna OK 35:42 53
7 Claes-Göran Skohg Väsby OK 36:33 58
8 Camilla Mård Klubblös 36:42 68
9 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 37:17 55
10 Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK 37:24 55
11 Maria Bratt Tullinge SK 37:32 61
12 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 37:53 50
13 Anders Kärrström Tullinge SK 38:25 53
14 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 38:33 66
15 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 38:41 59
16 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 40:26 50
17 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 40:31 51
18 Bengt Kärrström Tullinge SK 40:35 55
19 Agnes Thor Centrum OK 40:38 86
20 Kenneth Pettersson Järfälla OK 40:51 57
21 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 41:21 53
22 Jan-Erik Larsson  Klubblös 41:49 57
23 Tommy Lindberg Haninge SOK 42:27 50
24 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 42:42 57
25 Bo Hedlund IFK Enskede 43:29 41
26 Ingemar Larsson Tullinge SK 43:38 49
27 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 44:45 44
28 Leif Mörkfors Järfälla OK 45:23 62
29 Aila Halttunen Haninge SOK 45:24 49
30 Peter Sjögren Stockholms OK 46:07 57
31 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:08 53
32 Ulla Gummeson Väsby OK 46:15 50
33 Olle Adrian Huddinge Brandkår 46:38 85
34 Johan Heinesson Huddinge Brandkår 46:39 87
35 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 47:03 48
36 Anders Sohlberg OK Södertörn 47:07 52
37 Jan Lindgren OK Södertörn 47:11 54
38 Bernt Eriksson OK Södertörn 47:45 46
39 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 48:01 48
40 Svante Frid Enebybergs IF 48:26 51
41 Tina Klang Hellas Orientering 48:43 64
42 Lars Englund Järla Orientering 48:58 43
43 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 50:02 51
44 Göran Svärd OK Klemmingen 51:26 49
45 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 51:30 54
46 Ulf Bråsjö Järla 53:17 49
47 Anders Schieche Snättringe SK 53:23 56
48 Sven Setterqvist OK Södertörn 53:59 51
49 Johan Graf Nynäshamns OK 54:28 60
50 Rolf E. Nilsson Tullinge SK 54:53 58
51 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 56:18 50
52 Kalle Karlin Centrum OK 56:21 62
53 Ingvar Svensson Almby IK 56:38 61
54 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 58:04 59
55 Helena Korhonen Haninge SOK 58:43 51
56 Peter Saarikoski Långhundra IF 59:45 56
57 Jan Lindqvist Mälarö SOK 60:03 59
58 Eva Elnerud Sigtuna OK 61:03 56
59 Ulf Lennheden OK Ravinen 61:22 56
60 Leif Wallenbro Väsby OK 64:19 49
61 Gunnar Mongård Skogsluffarna 66:24  
62 Gudrun Elvhage Klubblös 68:10 53
63 Bo Norbäck Tullinge SK 68:39 46
64 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 78:54 49
65 Per Södersten Gustavsbergs OK 79:12 45
66 Tommy Svensson Hellas Orientering 107:27 43
- Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF   ej godkänd
- Karin Ivarsson Haninge SOK 53:36 ej godkänd
Plac Bana D - 2,6 km 72 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Klubblös 29:43  
2 Anders Gärderud Enebybergs IF 31:48 46
3 Mats Holmgren Centrum OK 32:28 53
4 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 32:37 43
5 Rune Rådeström Snättringe SK 33:14 43
6 Sune Sisell OK Södertörn 33:26 51
7 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 35:13 50
8 Eva Svanberg Järfälla OK 35:16 61
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 36:01 50
10 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 37:09 56
11 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 37:36 52
12 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 37:42 49
13 Reijo Korhonen Hellas Orientering 38:50 53
14 Monica Svärd OK Klemmingen 38:53 52
15 Åke Wansölin Söders-Tyresö 39:00 48
16 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 39:30 48
17 Anders Kihlström Turebergs IF SOK 40:06 45
18 Christer Hedin IFK Enskede 40:37 47
19 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 41:01 34
20 Håkan Boije Attunda OK 43:13 44
21 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 43:31 47
22 Börje Borgström Sundbybergs IK 43:50 45
23 Jessica Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 44:44 72
24 Jan-Erik Jonsson After Blue OK 45:55 54
25 Inger Jansson Nynäshamns OK 46:00 45
26 John Östlund Sundbybergs IK 46:13 45
27 Bertil Rydgren IFK Enskede 46:30 41
28 Lars Cedérus Snättringe SK 46:33 39
29 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 49:34 44
30 Inger Pahlén Söders-Tyresö 49:54 43
31 Lars Dyrhage Järfälla OK 50:11 47
32 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 51:11 55
33 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 51:15 50
34 Gösta Guteland Snättringe SK 51:26 38
35 Barbro Cedérus Snättringe SK 51:41 42
36 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 51:42 52
37 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 52:20 34
38 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 53:30 42
39 Margaretha Nylund OK Södertörn 54:35 50
40 Björn Stolt OK Ravinen 54:56 39
41 Anki Holmberg Järla Orientering 54:58 47
42 Jan Larsson Tullinge SK 56:08 43
43 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 56:23 44
44 Åke Linderoth Sundbybergs IK 57:01 42
45 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 58:15 43
46 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 59:22 60
47 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 59:42 52
48 Lennart Sjöstål Klubblös 60:26 44
49 Viviann Andersson Snättringe SK 62:25 47
50 Claes Andersson Snättringe SK 62:30 47
51 Karin Setterqvist OK Södertörn 66:41 56
52 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 66:46 47
53 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 68:47 48
54 Annika Karlsson Sundbybergs IK 69:11 46
55 Leif Hermundstad Snättringe SK 70:57 40
56 Stefan Gullberg Väsby OK 72:16 51
57 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 74:13 53
58 Tomas Möller OK Södertörn 74:40 44
59 Ingvar Oskarsson Solna OK 81:31 49
60 Stig Thurén Skarpnäcks OL 86:03 47
61 Maria Hansson Nynäshamns OK 88:16 56
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godkänd 40
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godkänd 47
- Marie Heinrup Tullinge SK ej godkänd 56
- Gerhard Lilliestierna OK Roslagen ej godkänd 51
- Bror Fureskog Alfta-Ösa OK ej godkänd 46
- Lars Nord Södertälje IF ej godkänd 40
- Jan Falk Hellas Orientering ej godkänd 48
- Eva Andersson OK Södertörn ej godkänd 59
- Thomas Fehrm Solna OK ej godkänd 54
- Gunvor Sandberg Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 47
- Pyttan Asplund OK Södertörn ej utstämplat 45
Plac Bana E - 1,6 km 22 startande Sluttid Född år
1 Garry Pettersson Stockholms OK 30:29 56
2 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 31:30 38
3 Ingemar Gard Söders-Tyresö 31:42 50
4 Jan Bojling Solna OK 32:05 45
5 Ronny Hedlund OK Södertörn 32:46 43
6 Jan Brundell Solna OK 33:14 40
7 Jan Bengtsson Söders  38:11 37
8 Berit Lindunger Haninge SOK 39:13 40
9 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 40:20 49
10 Kjell Lindberg Västerås SOK 41:22 49
11 Lotti Uhrnell Skarpnäcks OL 43:40 54
12 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 44:35 46
13 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 45:48 49
14 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 49:56 45
15 Anna-Lena Lennheden OK Ravinen 52:38 56
16 Ingrid Gunnarsson Täby OK 55:08 38
17 Mats Halvarez Klubblös 59:46 41
18 Bo Eklind Klubblös 59:51 47
19 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 59:59 37
20 Lars Nordin Solna OK 71:14 44
- Gunvor Granath Nynäshamns OK ej godkänd 39
- Anki Landarv klubblös ej godkänd