Luffarligan   2023 10 11   Frescati Sports Center   Norra Djurgården
Arr: Skarpnäcks OL  Lotti Uhrnell   Banläggare: Stefan Myrefelt
181 Startande
Plac Bana A - 5,2 km 19 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 37:47 73
2 Daniel Kraft Sundbybergs IK 41:31 5
3 Moa Kjellstrand Centrum OK 41:43 90
4 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 42:37 72
5 Arne Back Eksjö SOK 44:35 54
6 Mattias Carlstein IFK Lidingö SOK 46:21 71
7 Jenny Wallner Attunda OK 46:25 77
8 Lars Gerhardsson Attunda OK 47:23 60
9 Jan Kihl Sundbybergs IK 52:32 58
10 Alice Röken Enebybergs IF 53:42 6
11 Johanna Sundström Järla Orientering 54:36 63
12 Mikael Svartz Centrum OK 55:07 61
13 Mattias Palm OK Ravinen 55:08 71
14 Anna Röken Enebybergs IF 56:19 71
15 Stefan Knorn Attunda OK 61:12 58
16 Christer P Hördell Söders-Tyresö 62:55 56
17 Henrik Spovin Klubblös 63:23 60
18 Sven-Anders Olsson Attunda OK 68:47 56
- Patrik Bauer Domnarvets GoIF ej utstämplat 66
Plac Bana B - 4,4 km 25 startande Sluttid Född år
1 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 35:16 58
2 Thomas Karlsson Centrum OK 36:25 53
3 Göran Nilsson Snättringe SK 38:33 56
4 Per Helén Söders-Tyresö 38:48 52
5 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 40:14 84
6 Annika Svensson Solna OK 40:18 62
7 Daniel Andersson Täby OK 40:38 71
8 Jan Nettelbjer Järfälla OK 42:19 60
9 Clas Wickbom Vittjärvs IK 42:41 60
10 Mikael Byström Järfälla OK 42:53 56
11 Bengt Bivrin Snättringe SK 47:15 56
12 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 47:20 64
13 Maria Bratt Tullinge SK 47:47 61
14 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 48:29 57
15 Arne Johansson OK Ravinen 50:09 50
16 Lena Risby OK Ravinen 51:35 57
17 Leif Mörkfors Järfälla OK 53:33 62
18 Matz Larsson Gustavsbergs OK 54:22 52
19 Lars Boudrie Väsby OK 59:25 53
20 Aila Halttunen Haninge SOK 64:17 49
21 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 65:41 49
22 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 91:25 37
- Christer Askerblom Hagaby GOIF 33:03 53
- Jan Gottfridsson Norbergs OK 41:50 56
- Lotta Valentin Gustavsbergs OK 44:49 57
Plac Bana C - 3,6 km 55 startande Sluttid Född år
1 Stefan Persson Centrum OK 30:13 58
2 Jonas Gold Järfälla OK 30:46 77
3 Peter Sundgren Vallentuna-Össeby OL 32:35 53
4 Victor Lisinski Klubblös 33:42 87
5 Janne Nilsson Centrum OK 34:19 62
6 Claes Vallin Attunda OK 35:30 54
7 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 35:57 45
8 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 35:58 56
9 Stefan Olsson Klubblös 36:29 58
10 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 36:31 55
11 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 36:59 66
12 Lars Hörnström Centrum OK 37:12 56
13 Mikaela Hazell Snättringe SK 37:13 71
14 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 37:32 59
15 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 38:07 53
16 Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK 38:27 55
17 Kjell Jansson Långhundra IF 38:37 51
18 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 38:47 49
19 Willy Ljungdell Enebybergs IF 39:20 47
20 Ing-Marie Back Eksjö SOK 39:47 53
21 Ingvar Svensson Almby IK 40:04 61
22 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 40:34 49
23 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 40:51 53
24 Pia-Lena Putkonen Tullinge SK 40:58 56
25 Per-Johan Jansson Länna IF 41:11 51
26 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 41:36 50
27 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 43:49 50
28 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 44:02 47
29 Svante Frid Enebybergs IF 44:17 51
30 Bo Hedlund IFK Enskede 44:39 41
31 Anders Karlsson Tullinge SK 44:44 52
32 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 45:14 56
33 Bo Winander Järfälla OK 45:21 48
34 Lars Englund Järla Orientering 45:26 43
35 Kalle Wegerfelt Malungs OK Skogsmårdarna 45:36 51
36 Anders Schieche Snättringe SK 46:10 56
37 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 48:07 50
38 Magnus Areskoug Enebybergs IF 48:35 42
39 Ulla Gummeson Väsby OK 49:18 50
40 Helena Korhonen Haninge SOK 50:43 51
41 Rolf E. Nilsson Tullinge SK 50:44 58
42 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 51:27 49
43 Mehreteab Tsehaye Järfälla 51:48 68
44 Christina Nordström Bodens BK 51:56 59
45 Leif Wallenbro Väsby OK 52:36 49
46 Sara Hektor Järla Orientering 53:18 68
47 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 53:24 48
48 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 54:02 48
49 Arne Martinsson Söders-Tyresö 54:30 55
50 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 56:11 46
51 Lasse Larsson Snättringe SK 62:19 61
52 Matts Björke Söders-Tyresö 65:29 53
53 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 78:19 59
- Tommy Lindberg Haninge SOK ej godkänd 50
- Claes Olerud Länna IF ej utstämplat 55
Plac Bana D - 2,5 km 66 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 21:19 59
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 26:55 44
3 Sven Hedman Attunda OK 27:37 54
4 Sören Andersson Skarpnäcks OL 28:27 59
5 Kalle Karlin Centrum OK 28:45 62
6 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 29:17 43
7 Ulf Carndy Täby OK 30:48 53
8 Mats Holmgren Centrum OK 31:23 53
9 Rune Rådeström Snättringe SK 32:28 43
10 Jan Lindqvist Mälarö SOK 33:25 59
11 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 33:45 50
12 Anna Blomgren Tullinge SK 34:20 48
13 Reijo Korhonen Hellas Orientering 34:40 53
14 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 35:00 56
15 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 35:35 45
16 Kurt Andersson Enebybergs IF 35:37 42
17 Leif Nordin Attunda OK 35:53 47
17 Håkan Boije Attunda OK 35:53 44
19 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 35:55 51
20 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 37:21 52
21 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 38:02 34
22 Jan-Erik Jonsson After Blue OK 38:08 54
23 Elisabeth Lundström Täby OK 38:17 74
24 Börje Borgström Sundbybergs IK 38:18 45
25 Tommy Svensson Hellas Orientering 38:57 43
26 Martin Eriksson OK Södertörn 41:23 50
27 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 42:16 42
28 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 42:33 47
29 Göran Lindahl Attunda OK 42:48 54
30 Mats Lundblad Täby OK 44:05 47
31 Carl Carlin Söders-Tyresö 44:50 48
32 Anki Holmberg Järla Orientering 45:13 47
33 Thomas Fehrm Solna OK 45:19 54
34 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 45:28 39
35 Lars Fridén FMV 46:14 48
36 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 47:05 43
37 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 47:54 43
38 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 47:59 40
39 Åke Wansölin Söders-Tyresö 48:04 48
40 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 48:18 51
41 Åke Linderoth Sundbybergs IK 48:38 42
42 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 48:39 44
43 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 48:43 47
44 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 49:07 52
45 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 49:16 49
46 Kjell Tullus Enebybergs IF 49:56 50
47 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 51:13 43
48 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 51:54 38
49 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 52:24 55
50 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 52:25 50
51 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 52:39 54
52 Leif Hermundstad Snättringe SK 53:08 40
53 Jan Larsson Tullinge SK 53:18 43
54 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 54:24 60
55 Ann Sjöberg Enebybergs IF 54:25 38
56 Stefan Gullberg Väsby OK 55:37 51
57 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 58:10 44
58 Annika Karlsson Sundbybergs IK 62:25 46
59 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 63:04 44
60 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 66:41 41
61 Gunilla Schönning Järfälla OK 67:18 56
62 Lars Nordin Solna OK 68:01 44
63 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 69:35 48
- Göran Norström Klubblös ej godkänd 45
- Karin Nordebo Näslund Tumba-Mälarhöjden OK ej godkänd 49
- Ingvar Oskarsson Solna OK ej godkänd 49
Plac Bana E - 1,4 km 19 startande Sluttid Född år
1 Garry Pettersson Stockholms OK 27:04 56
2 Stig Lindskog Lunds OK 28:01 38
3 Kjell Lindberg Västerås SOK 28:26 49
4 Ronny Hedlund OK Södertörn 29:40 43
5 Anki Landarv Klubblös 32:52 66
6 Björn Stolt OK Ravinen 35:34 39
7 Ingemar Johnsson OK Södertörn 35:58 44
8 Jan Brundell Solna OK 38:23 40
9 Ingrid Gunnarsson Täby OK 40:02 38
10 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 41:14 49
11 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 41:20 44
12 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 42:47 49
13 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 43:52 46
14 Sonja Perneby Tullinge SK 44:26 43
15 Lars Löthman Järfälla OK 44:57 35
16 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 59:12 45