Luffarligan   2023 10 04   Järlagården   Nacka
Arr: Järla Orientering J-O Norén   Banläggare: Reinhold Lennebo o Mikael Stern
217 startande
Plac Bana A - 5,6 km 17 startande Sluttid Född år
1 Hans Mård OK Ravinen 39:48 70
2 Niklas Wrane Söders-Tyresö 43:07 73
3 Olle Tyrland Centrum OK 44:23 76
4 Sverker Lenas Centrum OK 44:29 74
5 Oscar Arman Nyköpings OK 47:35 87
6 Jonas Holmgren Gustavsbergs OK 48:44 72
7 Thomas Jansson OK Roslagen 52:33 63
8 Stefan Gustavsson klubblös 54:11 69
9 Mattias Palm OK Ravinen 55:19 71
10 Henrik Sjögren Haninge SOK 57:44 74
11 Lars Gerhardsson Attunda OK 60:26 60
12 Stefan Knorn Attunda OK 74:44 58
13 Johan Forsstedt Centrum OK 75:17 82
14 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 81:06 66
15 Mikael Svartz Centrum OK 82:16 61
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 95:14 50
17 Chris Pawley Cornwall DC 106:10 73
Plac Bana B - 4,5 km 42 startande Sluttid Född år
1 Oskar Hermansson Centrum OK 36:47 86
2 Ulf Burman Gustavsbergs OK 37:42 58
3 Tommy Holmér Väsby OK 39:55 59
4 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 41:31 58
5 Christer P Hördell Söders-Tyresö 43:46 56
6 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 44:16 61
7 Oskar Karlin Centrum 44:56 78
8 Janne Nilsson Centrum OK 45:57 62
9 Calle Bohman Hellas Orientering 47:08 70
10 Johanna Sundström Järla Orientering 47:44 63
11 Mikael  Byström JärfällaOK 47:58 56
12 Göran Hellgren OK Södertörn 48:00 64
13 Clas Wickbom Vittjärvs IK 52:08 60
14 P-O Ivarsson Haninge SOK 52:23 51
15 Gunnar Svanberg Järfälla OK 52:48 58
16 Olof Granberg Waxholms OK 55:26 57
17 Sten-Olof Matsson Leksands OK 55:44 58
18 Amanda Baldus Väsby 59:07 90
19 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 59:37 57
20 Per Helén Söders-Tyresö 59:51 52
21 Bengt Bivrin Idefjordens SK 60:13 56
22 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 60:55 53
23 Paul Norén OK Södertörn 61:08 49
24 Siv Ekberg Söders-Tyresö 61:10 61
25 Bo Lauri Snättringe SK 61:44 63
26 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 62:21 54
27 Claes-Göran Skohg Väsby OK 62:48 58
28 Mats Larsson Gustavsberg 63:29 52
29 Stefan Sundelius Järfälla OK 64:18 58
30 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 65:10 64
31 Lena Risby OK Ravinen 65:31 57
32 Lars Andersson Södertälje-Nykvarn OF 65:32 59
33 Lars Berzell Väsby OK 66:39 62
34 Arne Johansson OK Ravinen 66:59 50
35 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 67:12 49
36 Lennart Hävrén Tullinge SK 68:15 52
37 Peder Karlsson Rånäs OK 69:57 59
38 Jon Wimmercranz Klubblös 98:19 79
39 Gustaf Richert 144:54 37
- Lars Grankvist Väsby OK ej godkänd 49
- Jonas Halai Kamrat och IF KIF ej godkänd 80
- Peter Edelsvärd Centrum ej utstämplat  
Plac Bana C - 3,6 km 73 startande Sluttid Född år
1 Kari Enckell Södertälje-Nykvarn OF 34:17 64
2 Mats Sandin Haninge SOK 34:55 68
3 Jan Gottfridsson Norbergs OK 35:03 56
4 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 39:11 50
5 Dan Klang Hellas Orientering 39:17 53
6 Camilla Mård Klubblös 40:38 68
7 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 42:47 53
8 Claes Ögren OK Nalle 43:22 52
9 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 43:56 55
10 Leo Larsson Stockholms OK 45:07 56
11 Jan Lindgren OK Södertörn 45:43 54
12 Jan Nettelbjer Järfälla OK 45:45 60
13 Ingvar Blomberg IFK Mora OK 45:58 58
14 Per Holgersson Snättringe SK 47:04 58
15 Maria Bratt Tullinge SK 47:43 61
16 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 48:15 49
17 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 48:41 51
18 Pia-Lena Putkonen Tullinge SK 48:45 56
19 Leif Mörkfors Järfälla OK 49:13 62
20 Kjell Jansson Långhundra IF 49:52 51
21 Olle Blomgren OK Södertörn 50:17 51
22 Tommy Lindberg Haninge SOK 51:17 50
23 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 51:20 43
24 Johan Hejnesson Huddinge Brandkår 51:37 87
25 Kerstin Eriksson Snättringe SK 51:46 56
26 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 52:23 53
27 Leif Wallenbro Väsby OK 52:54 49
28 Anders Karlsson Tullinge SK 53:59 52
29 Aila Halttunen Haninge SOK 54:00 49
30 Peter Sjögren Stockholms OK 54:09 57
31 Eva Svanberg Järfälla OK 54:43 61
32 Lars Rönnols Täby OK 54:49 57
33 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 55:12 52
34 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 55:23 56
35 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 55:39 53
36 Clas-Göran Herrgård Gustavsberg 55:42 50
37 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 56:19 55
38 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 57:54 54
39 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 57:58 50
40 Sven Setterqvist OK Södertörn 58:27 51
41 Ingvar Svensson Almby IK 58:34 61
42 Helena Korhonen Haninge SOK 59:41 51
43 Kenneth Pettersson Järfälla OK 60:13 57
44 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 60:14 50
45 Ulla Gummeson Väsby OK 61:24 50
46 Sara Ström Snättringe SK 62:39 79
47 Karin Ivarsson Haninge SOK 63:35 55
48 Tina Klang Hellas Orientering 64:14 64
49 Johan Graf Nynäshamns OK 65:57 60
50 My Rönnols Täby OK 66:01 55
51 Bo Winander Järfälla OK 66:33 48
52 Per Södersten Gustavsbergs OK 67:10 45
53 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 67:30 51
54 Göran Andersson Enebybergs IF 71:58 48
55 Tommy Svensson Hellas Orientering 72:10 43
56 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 72:17 48
57 Monika Högberg OK Södertörn 72:35 55
58 Olle Adrian Huddinge Brandkår 75:39 85
59 Christina Nordström Bodens Bandyklubb OS 83:42 59
60 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 92:35 59
61 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 94:17 49
62 Agneta Holgersson Snättringe SK 95:45 59
- Olle Yttermo Södertörns OK ej godkänd 60
- Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 49
- Bo Hedlund IFK Enskede ej godkänd 41
- Bror Fureskog Alfta-Ösa OK ej godkänd 46
- Clarence Kvart Långhundra IF ej godkänd 49
- Jan-Erik Larsson Järla Orientering ej godkänd 57
- Rolf E. Nilsson Tullinge SK ej godkänd 58
- Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK ej godkänd 49
- Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK ej godkänd 42
- Monica Gustafsson Järla ej utstämplat 76
- Sören Andersson Loch Ness ej utstämplat 59
Plac Bana D - 2,6 km 64 startande Sluttid Född år
1 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 32:58 59
2 Birgitta Thorsson Tullinge SK 33:15 54
3 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 33:55 44
4 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 35:19 50
5 Rune Rådeström Snättringe SK 36:18 43
6 Sune Sisell OK Södertörn 37:49 51
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 38:54 56
8 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 39:28 49
9 Mats Holmgren Centrum OK 40:03 53
10 Göran Larbo Attunda OK 40:15 45
11 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 40:47 50
12 Håkan Boije Attunda OK 42:48 44
13 Leif Lundquist Enebybergs IF 43:33 39
14 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 43:48 48
15 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 44:09 44
16 Reijo Korhonen Hellas Orientering 44:22 53
17 Christer Askerblom Hagaby GOIF 45:19  
18 Åke Wansölin Söders-Tyresö 45:30 48
19 Conny Nilsson Nyköpings OK 45:36 52
20 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 46:14 34
21 Olle Arman Nyköpings OK 46:32 49
22 Leif Nordin Attunda OK 47:25 47
23 Zakari Peltonen IFK Enskede 47:35 54
24 Jan Lindqvist Mälarö SOK 48:10 59
25 John Östlund Sundbybergs IK 48:14 45
26 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 51:46 44
27 Urban Johansson Gustavsbergs OK 52:42 60
28 Carl Carlin Söders-Tyresö 52:54 48
29 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 55:21 47
30 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 56:51 42
31 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 58:34 40
32 Leif Hermundstad Snättringe SK 60:12 40
33 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 60:15 60
34 Bertil Rydgren IFK Enskede 60:18 41
35 Inger Jansson Nynäshamns OK 60:31 45
36 Lars Fridén FMV 61:58 48
37 Gunlög Petersson Järfälla OK 62:05 57
38 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 64:19 38
39 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 65:14 44
40 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 65:20 44
41 Lennart Sjöstål Klubblös 65:44 44
42 Karin Setterqvist OK Södertörn 67:43 56
43 Inger Pahlén Söders-Tyresö 68:18 43
44 Kenneth Berglund Hellas Orientering 70:55 43
45 Anita Arnefors OK Södertörn 71:30 58
46 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 74:51 43
47 Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK 74:58 54
48 Viviann Andersson Snättringe SK 79:13 47
49 Claes Andersson Snättringe SK 79:15 47
50 Stefan Gullberg Väsby OK 79:26 51
51 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 80:04 52
52 Åke Linderoth Sundbybergs IK 80:22 42
53 Tomas Möller OK Södertörn 80:52 44
54 Hans Carlsson Hellas Orientering 83:57 47
55 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 93:22 54
56 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 95:41 48
57 Maria Hansson Nynäshamns OK 98:35 56
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godkänd 47
- Aija Sadurskis Centrum OK ej godkänd 51
- Mona Asplund Klubblös ej godkänd 42
- Eva-Stina Svärd Haninge SOK ej godkänd 43
- Marie Heinrup Tullinge SK ej godkänd 56
- Anita Lindbohm Skarpnäcks OL ej utstämplat 53
- Kalle Karlin Centrum OK ej utstämplat 62
Plac Bana E - 1,5 km 21 startande Sluttid Född år
1 Roland Pettersson Söders-Tyresö 26:08 55
2 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 27:59 41
3 Ronny Hedlund OK Södertörn 36:24 43
4 Garry Pettersson Stockholms OK 36:30 56
5 Margaretha Nylund OK Södertörn 38:37 50
6 Björn Stolt OK Ravinen 43:29 39
7 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 45:00 38
8 Kjell Lindberg Västerås SOK 47:43 49
9 Ingemar Johnsson OK Södertörn 50:03 44
10 Sonja Perneby Tullinge SK 51:48 43
11 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 55:44 55
12 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 59:52 49
13 Anna Rosell Centrum OK 59:54 89
14 Gunvor Granath Nynäshamns OK 60:21 39
15 Annika Hillgren OK Södertörn 62:07 54
16 Bo Eklind Klubblös 94:02 47
17 Mats Halvarez Klubblös 94:14 41
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godkänd 40
- Lars Nordin Solna OK ej godkänd 44
- Anki Landarv Klubblös ej godkänd 66
- Gunnar Bramsten Sundbyberg ej utstämplat 1988