Luffarligan   2023 09 27   Visättra Sportcenter   Flemmingsberg
Arrangör: Skogsluffarnas OK   Banläggare: Gustaf Richert o Börje Lenas.
208 Startande
Plac Bana A - 5,5 km 13 startande Sluttid Född år
1 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 34:25 90
2 Hans Mård OK Ravinen 47:40 70
3 Per Backlund OK Södertörn 48:22 60
4 Olle Tyrland Centrum OK 50:11 76
5 Johan Strandberg Gustavsbergs OK 50:36 84
6 Sverker Lenas Centrum OK 50:42 74
7 Henrik Sjögren Haninge SOK 59:06 74
8 Mikael Sundqvist Tullinge SK 68:15 60
9 Emma Hellgren Klubblös 76:49 93
10 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 84:43 66
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 97:49 50
12 Kurt Eriksson Vandrarringen 140:07 50
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
Plac Bana B - 4,3 km 46 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 34:33 68
2 Peter Lundberg Järfälla OK 37:29 59
3 Jonas Holmgren Gustavsbergs OK 40:51 72
4 Filip Mård Klubblös 44:09 73
5 Stefan Persson Centrum OK 45:13 58
6 Jan Eskilsson Haninge SOK 45:16 57
7 Jan Carlsson Söders-Tyresö 46:13 64
8 Ulf Burman Gustavsbergs OK 46:21 58
9 Janne Nilsson Centrum OK 46:28 62
10 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 47:08 61
11 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 47:10 61
12 Thomas Karlsson Centrum OK 48:44 53
13 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 51:46 66
14 Per Helén Söders-Tyresö 52:07 52
15 Håkan Dahlbäck OK Österåker 53:14 61
16 Mikael Byström Järfälla OK 54:14 56
17 Lars Andersson Södertälje-Nykvarn OF 55:08 59
18 Jan Retsloff Hellas Orientering 56:26 56
19 Pelle Bengtsson IFK Enskede 58:16 55
20 Christer P Hördell Söders-Tyresö 60:06 56
21 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 61:08 54
22 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 62:00 57
23 Amanda Baldus Väsby OK 62:06 90
24 Jan Nettelbjer Järfälla OK 62:21 60
25 Paul Norén OK Södertörn 62:26 49
26 Arne Johansson OK Ravinen 62:27 50
27 Siv Ekberg Söders-Tyresö 64:19 61
28 Stefan Sundelius Järfälla OK 65:32 58
29 Annika Lundström Väsby OK 65:47 61
30 Olof Granberg Waxholms OK 65:59 57
31 Roger Larsson Snättringe SK 67:11 57
32 Stefan Knorn Attunda OK 73:04 58
33 Aila Halttunen Haninge SOK 75:13 49
34 Ove Andersson Hellas Orientering 76:18 55
35 Berne Ivarsson Klubblös 81:40 57
36 Peter Edelsvärd Cenrum OK 84:28 67
37 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 84:32 64
38 Reinhold Lennebo Järla Orientering 87:34 54
39 Lena Risby OK Ravinen 87:52 57
40 Roland Löwgren OK Södertörn 97:32 38
- Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF ej godk 53
- Lasse Larsson Snättringe SK ej godk 61
- Leif Mörkfors Järfälla OK ej godk 62
- Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 72
- Bengt Bivrin Snättringe ej godk 56
- Anders Svensson Klubblös ej godk 67
Plac Bana C - 3,6 km 61 startande Sluttid Född år
1 Kari Enckell Södertälje-Nykvarn OF 36:08 64
2 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 40:10 66
3 Claes Ögren OK Nalle 41:40 52
4 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 43:12 46
5 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 44:24 55
6 Mikael Tarandi IFK Lidingö SOK 44:54 53
7 Gunnar Svanberg Järfälla OK 45:27 58
8 Camilla Mård Klubblös 45:43 68
9 Bengt Kärrström Tullinge SK 46:11 55
10 Claes Vallin Attunda OK 48:31 54
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 48:55 50
12 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 49:02 50
13 Olof Persson Snättringe SK 49:43 51
14 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 50:26 46
15 Olle Blomgren OK Södertörn 50:28 51
16 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 51:16 44
17 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 51:18 52
18 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 52:01 55
19 Lena Jansson Järla Orientering 52:19 54
20 Pia-Lena Putkonen Tullinge SK 52:44 56
21 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 53:24 51
22 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 53:39 59
23 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 54:09 49
24 Göran Andersson Enebybergs IF 54:35 48
25 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 54:57 57
26 Per Holgersson Snättringe SK 57:07 58
27 Ulf Bråsjö Järla Orientering 57:10 49
28 Anders Karlsson Tullinge SK 57:33 52
29 Lars Englund Järla Orientering 58:23 43
30 Olle Yttermo Södertörns OK 58:48 60
31 Ingvar Svensson Almby IK 59:14 61
32 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 59:32 58
33 Leif Lundquist Enebybergs IF 59:47 39
34 Peter Sjögren Stockholms OK 61:19 57
35 Eva Svanberg Järfälla OK 61:26 61
36 Thomas Hugosson Snättringe SK 61:57 56
37 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 64:52 48
38 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 71:46 49
39 Monika Högberg OK Södertörn 77:38 55
40 Bo Winander Järfälla OK 80:05 48
41 Leif Wallenbro Väsby OK 80:32 49
42 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 82:28 49
43 Agneta Holgersson Snättringe SK 85:11 59
44 Jan Nellerup Nynäshamns OK 86:16 55
45 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 86:46 48
46 Liselott Retsloff Hellas Orientering 87:05 57
47 Johan Graf Nynäshamns OK 89:19 60
48 Christina Nordström Bodens Bandyklubb OS 90:00 59
49 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 91:51 59
50 Viviann Andersson Snättringe SK 103:45 47
51 Claes Andersson Snättringe SK 103:53 47
52 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 104:35 42
- Ingrid Graneli Haninge SOK ej godk 51
- Håkan Berglund Lake Snättringe SK ej godk 53
- Per Södersten Gustavsbergs OK ej godk 45
- Leo Larsson Stockholms OK ej godk 56
- Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK ej godk 55
- Leif Jonsson Gustavsbergs OK ej godk 50
- Maria Ehn Tullinge SK ej godk 46
- Willy Ljungdell Enebybergs IF ej godk 47
- Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF ej godk 49
Plac Bana D - 2,6 km 69 startande Sluttid Född år
1 Anders Hallmén Attunda OK 30:46 52
2 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 33:10 59
3 Birgitta Thorsson Tullinge SK 36:13 54
4 Kjell Holmberg OK Södertörn 39:38 50
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 41:49 49
5 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 41:49 50
7 Urban Johansson Gustavsbergs OK 42:43 60
8 Anders Gärderud Enebybergs IF 43:12 46
9 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 44:16 56
10 Anders Sohlberg OK Södertörn 44:27 52
11 Anders Kihlström Turebergs IF SOK 44:58 45
12 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 46:57 51
13 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 47:11 56
14 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 47:34 44
15 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 47:56 52
16 Olle Arman Nyköpings OK 49:13 49
17 Åke Lewander Skarpnäcks OL 49:22 45
18 Jan Falk Hellas Orientering 49:57 48
19 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 51:58 45
20 John Östlund Sundbybergs IK 53:49 45
21 Martin Eriksson OK Södertörn 55:07 50
22 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 55:25 42
23 Jan Lindqvist Mälarö SOK 56:12 59
24 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 57:57 55
25 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 58:04 50
26 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 60:00 44
27 Christer Askerblom Hagaby GOIF 61:24  
28 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 62:23 38
29 Lars Cedérus Snättringe SK 62:49 39
30 Barbro Cedérus Snättringe SK 63:06 42
31 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 64:05 34
32 Leif Hermundstad Snättringe SK 66:11 40
33 Rune Carlsson Sundbybergs IK 66:38 36
34 Carl Carlin Söders-Tyresö 69:04 48
35 Tommy Svensson Hellas Orientering 73:01 43
36 Inger Jansson Nynäshamns OK 74:11 45
37 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 75:22 47
38 Margareta Hallmén Attunda OK 77:19 53
39 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 77:48 52
40 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 78:50 43
41 Stefan Gullberg Väsby OK 79:00 51
42 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 79:02 40
43 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 83:32 44
43 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 83:32 47
45 Margaretha Nylund OK Södertörn 84:27 50
46 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 84:33 42
47 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 85:12 47
48 Tomas Möller OK Södertörn 85:53 44
49 Jan Larsson Tullinge SK 86:59 43
50 Lennart Sjöstål Klubblös 94:53 44
51 Bengt Fahlin After Blue OK 96:59 41
52 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 105:04 53
53 Annika Hillgren OK Södertörn 121:31 54
54 Yvonne Branting Skarpnäcks OL 124:22 47
55 Maria Hansson Nynäshamns OK 125:49 56
56 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 131:44 47
57 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 132:07 52
- Thomas Fehrm Solna OK ej godk 54
- Kenneth Berglund Hellas Orientering ej godk 43
- Lena Kronqvist klubblös ej godk 57
- Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK ej godk 34
- Garnet Schindler Snättringe SK ej godk 57
- Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby ej godk 52
- Göran Norström Klubblös ej godk 45
- Åke Linderoth Sundbybergs IK ej godk 42
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godk 43
- Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF ej godk 48
- Riina Larsson-Mänd OK Södertörn ej godk 60
- Hans Carlsson Hellas Orientering ej godk 47
Plac Bana E - 1,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 29:19 35
2 Åsa Jansson Klubblös 31:51 79
3 Zakari Peltonen IFK Enskede 35:11 54
4 Ronny Hedlund OK Södertörn 36:35 43
5 Björn Stolt OK Ravinen 37:49 39
6 Ingemar Johnsson OK Södertörn 38:48 44
7 Kjell Lindberg Västerås SOK 38:53 49
8 Garry Pettersson Stockholms OK 39:41 56
9 Sonja Perneby Tullinge SK 47:47 43
10 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 48:05 49
11 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 56:31 43
12 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 59:21 45
13 Jan Bengtsson Söders-Tyresö 59:57 37
14 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 62:23 55
15 Gunvor Granath Nynäshamns OK 70:01 39
16 Mats Halvarez Klubblös 70:44 41
17 Bo Eklind Klubblös 70:50 47
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Roland Bolin Snättringe SK ej godk 33