Resultat – Vinterserien 2018-02-25

2018-02-25
Klass A (13 / 13) Tid Efter
1. Mattias Allared Tumba-Mälarhöjden OK 59:03
  1:49 (1:49) 1:23 (3:12) 2:55 (6:07) 2:18 (8:25) 5:56 (14:21) 1:56 (16:17)
  3:27 (19:44) 2:06 (21:50) 6:04 (27:54) 1:20 (29:14) 6:12 (35:26) 1:01 (36:27)
  5:16 (41:43) 5:41 (47:24) 2:27 (49:51) 2:29 (52:20) 2:49 (55:09) 3:17 (58:26)
  0:37 (59:03)
2. Alexander Hansen Söders-Tyresö 1:01:18 +2:15
  1:46 (1:46) 0:35 (2:21) 2:21 (4:42) 1:55 (6:37) 6:53 (13:30) 1:51 (15:21)
  3:07 (18:28) 2:13 (20:41) 6:37 (27:18) 2:20 (29:38) 6:24 (36:02) 0:55 (36:57)
  4:56 (41:53) 5:44 (47:37) 5:17 (52:54) 2:18 (55:12) 2:30 (57:42) 3:05 (1:00:47)
  0:31 (1:01:18)
3. Björn Ljunggren OK Hammaren 1:02:19 +3:16
  2:02 (2:02) 0:34 (2:36) 2:21 (4:57) 2:18 (7:15) 6:03 (13:18) 2:13 (15:31)
  3:12 (18:43) 2:29 (21:12) 6:06 (27:18) 1:40 (28:58) 6:28 (35:26) 1:00 (36:26)
  4:48 (41:14) 6:19 (47:33) 4:19 (51:52) 2:32 (54:24) 3:45 (58:09) 3:34 (1:01:43)
  0:36 (1:02:19)
4. Johan Giberg Tumba-Mälarhöjden OK 1:04:25 +5:22
  1:54 (1:54) 0:45 (2:39) 2:31 (5:10) 2:12 (7:22) 5:34 (12:56) 2:05 (15:01)
  3:33 (18:34) 6:19 (24:53) 5:56 (30:49) 1:42 (32:31) 6:04 (38:35) 1:08 (39:43)
  5:50 (45:33) 6:06 (51:39) 3:11 (54:50) 2:43 (57:33) 2:58 (1:00:31) 3:12 (1:03:43)
  0:42 (1:04:25)
5. David Mellin Sundbybergs IK 1:04:48 +5:45
  1:54 (1:54) 0:36 (2:30) 2:27 (4:57) 2:15 (7:12) 6:28 (13:40) 1:57 (15:37)
  3:39 (19:16) 2:26 (21:42) 6:21 (28:03) 1:28 (29:31) 6:46 (36:17) 1:03 (37:20)
  5:04 (42:24) 9:59 (52:23) 2:41 (55:04) 2:29 (57:33) 3:17 (1:00:50) 3:21 (1:04:11)
  0:37 (1:04:48)
6. Morgan Karlsson Sundbybergs IK 1:13:06 +14:03
  1:55 (1:55) 3:39 (5:34) 6:40 (12:14) 2:28 (14:42) 5:12 (19:54) 2:08 (22:02)
  4:14 (26:16) 4:31 (30:47) 5:58 (36:45) 1:34 (38:19) 5:47 (44:06) 1:08 (45:14)
  4:51 (50:05) 6:33 (56:38) 6:43 (1:03:21) 2:19 (1:05:40) 2:53 (1:08:33) 3:50 (1:12:23)
  0:43 (1:13:06)
7. Stefan Norin Söders-Tyresö 1:15:49 +16:46
  2:54 (2:54) 0:47 (3:41) 4:04 (7:45) 3:03 (10:48) 7:21 (18:09) 2:25 (20:34)
  4:40 (25:14) 2:22 (27:36) 7:45 (35:21) 2:54 (38:15) 7:55 (46:10) 1:46 (47:56)
  6:03 (53:59) 7:14 (1:01:13) 3:33 (1:04:46) 3:13 (1:07:59) 3:26 (1:11:25) 3:46 (1:15:11)
  0:38 (1:15:49)
8. Niklas Wansölin OK Ravinen 1:19:12 +20:09
  2:21 (2:21) 1:27 (3:48) 3:01 (6:49) 3:06 (9:55) 8:09 (18:04) 2:39 (20:43)
  4:27 (25:10) 3:19 (28:29) 8:34 (37:03) 2:00 (39:03) 8:47 (47:50) 1:31 (49:21)
  6:38 (55:59) 7:22 (1:03:21) 3:33 (1:06:54) 3:30 (1:10:24) 4:00 (1:14:24) 4:05 (1:18:29)
  0:43 (1:19:12)
9. Louise Markstedt OK Södertörn 1:21:59 +22:56
  3:12 (3:12) 0:42 (3:54) 3:23 (7:17) 2:53 (10:10) 7:07 (17:17) 2:37 (19:54)
  6:31 (26:25) 4:57 (31:22) 6:54 (38:16) 2:54 (41:10) 8:03 (49:13) 1:18 (50:31)
  7:34 (58:05) 7:08 (1:05:13) 4:06 (1:09:19) 3:17 (1:12:36) 4:42 (1:17:18) 4:02 (1:21:20)
  0:39 (1:21:59)
10. Joachim Wansölin klubblös 1:27:43 +28:40
  2:46 (2:46) 1:52 (4:38) 3:02 (7:40) 3:42 (11:22) 8:33 (19:55) 2:49 (22:44)
  4:58 (27:42) 7:54 (35:36) 8:30 (44:06) 2:03 (46:09) 8:59 (55:08) 1:30 (56:38)
  7:26 (1:04:04) 7:39 (1:11:43) 3:40 (1:15:23) 3:34 (1:18:57) 3:59 (1:22:56) 4:06 (1:27:02)
  0:41 (1:27:43)
11. Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 1:30:27 +31:24
  3:08 (3:08) 1:37 (4:45) 3:10 (7:55) 2:55 (10:50) 8:16 (19:06) 2:48 (21:54)
  4:05 (25:59) 2:55 (28:54) 8:20 (37:14) 2:43 (39:57) 8:58 (48:55) 2:51 (51:46)
  6:06 (57:52) 7:56 (1:05:48) 11:57 (1:17:45) 3:36 (1:21:21) 3:49 (1:25:10) 4:20 (1:29:30)
  0:57 (1:30:27)
12. Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:43:20 +44:17
  2:19 (2:19) 2:17 (4:36) 4:22 (8:58) 3:08 (12:06) 9:28 (21:34) 10:11 (31:45)
  4:59 (36:44) 9:45 (46:29) 8:09 (54:38) 3:33 (58:11) 9:11 (1:07:22) 1:03 (1:08:25)
  6:56 (1:15:21) 9:06 (1:24:27) 5:11 (1:29:38) 3:32 (1:33:10) 4:39 (1:37:49) 4:49 (1:42:38)
  0:42 (1:43:20)
13. Anders Winald Hellas Orientering 2:12:51 +73:48
  3:50 (3:50) 1:32 (5:22) 6:48 (12:10) 10:50 (23:00) 13:20 (36:20) 3:50 (40:10)
  5:53 (46:03) 4:44 (50:47) 14:01 (1:04:48) 6:08 (1:10:56) 13:35 (1:24:31) 1:52 (1:26:23)
  11:38 (1:38:01) 11:12 (1:49:13) 6:07 (1:55:20) 4:59 (2:00:19) 6:07 (2:06:26) 5:20 (2:11:46)
  1:05 (2:12:51)
Klass B (24 / 24) Tid Efter
1. Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 42:57
  2:16 (2:16) 5:23 (7:39) 3:46 (11:25) 2:37 (14:02) 6:01 (20:03) 4:03 (24:06)
  2:30 (26:36) 1:31 (28:07) 2:32 (30:39) 3:34 (34:13) 4:54 (39:07) 3:03 (42:10)
  0:47 (42:57)
2. Per Franzén OK Södertörn 47:31 +4:34
  2:37 (2:37) 6:18 (8:55) 3:42 (12:37) 2:49 (15:26) 7:13 (22:39) 4:27 (27:06)
  3:01 (30:07) 1:27 (31:34) 2:04 (33:38) 3:58 (37:36) 5:21 (42:57) 3:55 (46:52)
  0:39 (47:31)
3. Tilde Backlund OK Södertörn 51:41 +8:44
  2:56 (2:56) 6:47 (9:43) 3:52 (13:35) 3:53 (17:28) 7:43 (25:11) 4:38 (29:49)
  3:06 (32:55) 1:20 (34:15) 2:19 (36:34) 4:26 (41:00) 6:02 (47:02) 3:48 (50:50)
  0:51 (51:41)
4. Christoffer Lindqvist IFK Enskede 51:50 +8:53
  2:41 (2:41) 5:58 (8:39) 4:12 (12:51) 5:24 (18:15) 7:36 (25:51) 4:23 (30:14)
  3:45 (33:59) 1:20 (35:19) 2:55 (38:14) 4:04 (42:18) 5:37 (47:55) 3:20 (51:15)
  0:35 (51:50)
5. Olof Larsson klubblös 52:34 +9:37
  2:38 (2:38) 5:48 (8:26) 6:26 (14:52) 3:52 (18:44) 6:58 (25:42) 4:17 (29:59)
  3:16 (33:15) 1:08 (34:23) 4:06 (38:29) 3:57 (42:26) 5:51 (48:17) 3:25 (51:42)
  0:52 (52:34)
6. Oskar Hermansson Centrum OK 53:00 +10:03
  2:27 (2:27) 6:50 (9:17) 4:46 (14:03) 4:01 (18:04) 6:32 (24:36) 4:45 (29:21)
  3:05 (32:26) 1:14 (33:40) 4:18 (37:58) 4:09 (42:07) 6:33 (48:40) 3:33 (52:13)
  0:47 (53:00)
7. Patrik Leickt Tullinge SK 53:15 +10:18
  2:43 (2:43) 8:35 (11:18) 5:01 (16:19) 3:02 (19:21) 7:17 (26:38) 5:18 (31:56)
  3:17 (35:13) 1:09 (36:22) 2:04 (38:26) 4:09 (42:35) 6:07 (48:42) 3:51 (52:33)
  0:42 (53:15)
8. Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 54:41 +11:44
  2:52 (2:52) 6:45 (9:37) 3:59 (13:36) 3:20 (16:56) 7:01 (23:57) 4:58 (28:55)
  3:42 (32:37) 1:19 (33:56) 3:47 (37:43) 4:10 (41:53) 8:09 (50:02) 3:54 (53:56)
  0:45 (54:41)
9. Gunnar Langs Skarpnäcks OL 55:28 +12:31
  3:10 (3:10) 8:16 (11:26) 4:31 (15:57) 3:41 (19:38) 7:26 (27:04) 5:29 (32:33)
  3:45 (36:18) 1:21 (37:39) 2:18 (39:57) 4:49 (44:46) 5:43 (50:29) 4:10 (54:39)
  0:49 (55:28)
10. Mats Sandin Haninge SOK 56:35 +13:38
  5:56 (5:56) 7:07 (13:03) 4:23 (17:26) 3:41 (21:07) 8:12 (29:19) 4:59 (34:18)
  3:27 (37:45) 1:24 (39:09) 2:06 (41:15) 4:15 (45:30) 5:27 (50:57) 4:53 (55:50)
  0:45 (56:35)
11. Andreas Magnvall OK Södertörn 58:54 +15:57
  2:48 (2:48) 8:06 (10:54) 4:14 (15:08) 4:07 (19:15) 11:02 (30:17) 5:18 (35:35)
  4:15 (39:50) 1:29 (41:19) 2:15 (43:34) 4:32 (48:06) 6:38 (54:44) 3:30 (58:14)
  0:40 (58:54)
12. Stefan Norlin IFK Enskede 1:00:07 +17:10
  3:31 (3:31) 7:50 (11:21) 4:48 (16:09) 4:06 (20:15) 8:25 (28:40) 5:55 (34:35)
  4:22 (38:57) 1:24 (40:21) 3:47 (44:08) 4:34 (48:42) 6:45 (55:27) 3:57 (59:24)
  0:43 (1:00:07)
13. Mattias Ågren Centrum OK 1:02:02 +19:05
  2:55 (2:55) 7:12 (10:07) 3:37 (13:44) 6:01 (19:45) 7:33 (27:18) 8:32 (35:50)
  4:10 (40:00) 1:12 (41:12) 5:30 (46:42) 4:05 (50:47) 6:20 (57:07) 4:18 (1:01:25)
  0:37 (1:02:02)
14. Henrik Hellborg Centrum OK 1:06:03 +23:06
  3:50 (3:50) 7:37 (11:27) 5:36 (17:03) 4:46 (21:49) 7:20 (29:09) 8:19 (37:28)
  5:52 (43:20) 1:29 (44:49) 2:39 (47:28) 4:58 (52:26) 7:27 (59:53) 5:02 (1:04:55)
  1:08 (1:06:03)
15. Jan Lindgren OK Södertörn 1:06:37 +23:40
  6:21 (6:21) 8:27 (14:48) 5:28 (20:16) 3:32 (23:48) 9:46 (33:34) 5:30 (39:04)
  4:11 (43:15) 1:31 (44:46) 3:23 (48:09) 5:12 (53:21) 7:04 (1:00:25) 5:21 (1:05:46)
  0:51 (1:06:37)
16. Magnus Ericson Järla Orientering 1:08:04 +25:07
  4:42 (4:42) 10:42 (15:24) 5:05 (20:29) 3:45 (24:14) 9:24 (33:38) 6:47 (40:25)
  4:38 (45:03) 1:44 (46:47) 2:49 (49:36) 5:11 (54:47) 7:00 (1:01:47) 5:16 (1:07:03)
  1:01 (1:08:04)
17. Gustaf Ericson Järla Orientering 1:08:11 +25:14
  4:39 (4:39) 10:50 (15:29) 4:58 (20:27) 3:55 (24:22) 9:12 (33:34) 6:47 (40:21)
  4:37 (44:58) 2:01 (46:59) 2:36 (49:35) 5:20 (54:55) 6:45 (1:01:40) 5:29 (1:07:09)
  1:02 (1:08:11)
18. Carin Homann Järfälla OK 1:09:38 +26:41
  3:40 (3:40) 10:12 (13:52) 5:39 (19:31) 4:48 (24:19) 8:52 (33:11) 6:11 (39:22)
  5:16 (44:38) 1:45 (46:23) 3:27 (49:50) 6:31 (56:21) 7:17 (1:03:38) 5:12 (1:08:50)
  0:48 (1:09:38)
19. Nina Herne OK Ravinen 1:10:08 +27:11
  3:04 (3:04) 7:19 (10:23) 4:14 (14:37) 4:25 (19:02) 9:03 (28:05) 7:13 (35:18)
  3:42 (39:00) 1:21 (40:21) 5:54 (46:15) 5:13 (51:28) 12:16 (1:03:44) 5:38 (1:09:22)
  0:46 (1:10:08)
20. Örjan Ahnoff Centrum OK 1:16:36 +33:39
  3:31 (3:31) 8:26 (11:57) 13:49 (25:46) 6:19 (32:05) 6:34 (38:39) 8:27 (47:06)
  4:25 (51:31) 2:07 (53:38) 3:31 (57:09) 5:32 (1:02:41) 8:18 (1:10:59) 4:44 (1:15:43)
  0:53 (1:16:36)
21. Mårten Marcus Hellas Orientering 1:17:29 +34:32
  6:39 (6:39) 6:40 (13:19) 10:23 (23:42) 3:20 (27:02) 10:36 (37:38) 9:15 (46:53)
  4:53 (51:46) 5:53 (57:39) 2:44 (1:00:23) 4:23 (1:04:46) 8:04 (1:12:50) 3:52 (1:16:42)
  0:47 (1:17:29)
22. Torbjörn Gillsparr OK Österåker 1:18:32 +35:35
  4:08 (4:08) 8:40 (12:48) 6:30 (19:18) 6:03 (25:21) 11:47 (37:08) 9:07 (46:15)
  5:13 (51:28) 2:24 (53:52) 3:11 (57:03) 6:43 (1:03:46) 9:00 (1:12:46) 5:05 (1:17:51)
  0:41 (1:18:32)
  Jeanette Enckell Södertälje-Nykvarn OF Felst.
  3:00 (3:00) 6:49 (9:49) 4:16 (14:05) 2:58 (17:03) 7:46 (24:49) – (–)
  – (–) – (43:44) 1:51 (45:35) 4:30 (50:05) 6:03 (56:08) 4:47 (1:00:55)
  0:38 (1:01:33)
  Jo Stevenson Södertälje-Nykvarn OF Felst.
  3:23 (3:23) 8:04 (11:27) 3:59 (15:26) 3:11 (18:37) – (–) – (29:52)
  3:07 (32:59) 1:35 (34:34) 2:08 (36:42) 4:17 (40:59) 5:50 (46:49) 5:08 (51:57)
  0:40 (52:37)
Klass C (25 / 25) Tid Efter
1. Janne Nilsson Centrum OK 45:01
  3:23 (3:23) 3:38 (7:01) 6:16 (13:17) 8:13 (21:30) 3:36 (25:06) 2:51 (27:57)
  4:41 (32:38) 2:05 (34:43) 3:59 (38:42) 2:21 (41:03) 3:01 (44:04) 0:57 (45:01)
2. Dan Giberg Tumba-Mälarhöjden OK 45:59 +0:58
  3:37 (3:37) 3:20 (6:57) 6:29 (13:26) 10:23 (23:49) 2:58 (26:47) 2:49 (29:36)
  4:47 (34:23) 2:10 (36:33) 3:58 (40:31) 2:09 (42:40) 2:38 (45:18) 0:41 (45:59)
3. Charlotta Giberg Hellas Orientering 47:13 +2:12
  3:30 (3:30) 3:46 (7:16) 6:43 (13:59) 9:36 (23:35) 2:55 (26:30) 3:22 (29:52)
  4:21 (34:13) 3:02 (37:15) 4:03 (41:18) 2:23 (43:41) 2:43 (46:24) 0:49 (47:13)
4. Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 49:40 +4:39
  3:42 (3:42) 3:19 (7:01) 6:15 (13:16) 12:23 (25:39) 3:06 (28:45) 3:17 (32:02)
  4:32 (36:34) 2:27 (39:01) 4:20 (43:21) 2:17 (45:38) 3:07 (48:45) 0:55 (49:40)
5. Daniel Tjernberg Södertälje-Nykvarn OF 52:02 +7:01
  3:44 (3:44) 4:47 (8:31) 6:19 (14:50) 8:26 (23:16) 3:23 (26:39) 3:22 (30:01)
  5:30 (35:31) 7:41 (43:12) 3:17 (46:29) 2:07 (48:36) 2:30 (51:06) 0:56 (52:02)
6. Niklas Hall Haninge SOK 52:22 +7:21
  10:54 (10:54) 3:07 (14:01) 5:44 (19:45) 8:23 (28:08) 4:02 (32:10) 3:35 (35:45)
  4:32 (40:17) 2:06 (42:23) 4:14 (46:37) 2:07 (48:44) 2:56 (51:40) 0:42 (52:22)
7. Ann Franzén OK Södertörn 53:33 +8:32
  6:14 (6:14) 3:31 (9:45) 6:14 (15:59) 9:23 (25:22) 3:18 (28:40) 3:18 (31:58)
  7:14 (39:12) 2:18 (41:30) 5:16 (46:46) 2:12 (48:58) 3:35 (52:33) 1:00 (53:33)
8. Karin Fägerlind Centrum OK 56:20 +11:19
  3:54 (3:54) 4:06 (8:00) 6:53 (14:53) 10:44 (25:37) 3:26 (29:03) 3:36 (32:39)
  5:43 (38:22) 5:00 (43:22) 4:26 (47:48) 4:25 (52:13) 3:07 (55:20) 1:00 (56:20)
9. Per Ljung Stockholms OK 58:10 +13:09
  3:39 (3:39) 4:39 (8:18) 7:17 (15:35) 10:03 (25:38) 4:16 (29:54) 7:04 (36:58)
  5:37 (42:35) 2:52 (45:27) 5:39 (51:06) 2:34 (53:40) 3:40 (57:20) 0:50 (58:10)
10. Daniela Renner OK Södertörn 59:08 +14:07
  3:56 (3:56) 4:30 (8:26) 8:36 (17:02) 11:44 (28:46) 3:53 (32:39) 4:02 (36:41)
  5:40 (42:21) 3:26 (45:47) 6:17 (52:04) 2:54 (54:58) 3:13 (58:11) 0:57 (59:08)
11. Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 59:46 +14:45
  4:34 (4:34) 6:21 (10:55) 8:04 (18:59) 11:46 (30:45) 3:33 (34:18) 4:28 (38:46)
  6:10 (44:56) 3:04 (48:00) 5:28 (53:28) 2:30 (55:58) 3:01 (58:59) 0:47 (59:46)
12. Bosse Davidsson Solna OK 1:01:12 +16:11
  4:14 (4:14) 4:25 (8:39) 11:32 (20:11) 12:28 (32:39) 3:57 (36:36) 4:28 (41:04)
  5:40 (46:44) 2:30 (49:14) 4:40 (53:54) 2:37 (56:31) 3:44 (1:00:15) 0:57 (1:01:12)
13. Claes Renner OK Södertörn 1:01:37 +16:36
  3:48 (3:48) 7:45 (11:33) 9:20 (20:53) 12:50 (33:43) 6:30 (40:13) 3:54 (44:07)
  4:32 (48:39) 2:17 (50:56) 4:56 (55:52) 2:09 (58:01) 2:45 (1:00:46) 0:51 (1:01:37)
14. Börje Persson OK Ravinen 1:06:52 +21:51
  3:48 (3:48) 4:39 (8:27) 9:24 (17:51) 11:06 (28:57) 8:46 (37:43) 5:07 (42:50)
  5:31 (48:21) 2:30 (50:51) 10:00 (1:00:51) 2:06 (1:02:57) 3:00 (1:05:57) 0:55 (1:06:52)
15. Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 1:07:10 +22:09
  5:30 (5:30) 5:17 (10:47) 8:51 (19:38) 13:24 (33:02) 4:36 (37:38) 5:11 (42:49)
  6:35 (49:24) 3:30 (52:54) 5:36 (58:30) 3:07 (1:01:37) 4:08 (1:05:45) 1:25 (1:07:10)
16. Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 1:12:18 +27:17
  11:44 (11:44) 3:56 (15:40) 6:56 (22:36) 19:19 (41:55) 4:37 (46:32) 3:41 (50:13)
  4:54 (55:07) 3:08 (58:15) 7:36 (1:05:51) 2:22 (1:08:13) 3:00 (1:11:13) 1:05 (1:12:18)
17. Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 1:13:12 +28:11
  4:50 (4:50) 4:44 (9:34) 9:26 (19:00) 10:49 (29:49) 9:33 (39:22) 7:48 (47:10)
  7:13 (54:23) 3:10 (57:33) 6:08 (1:03:41) 3:18 (1:06:59) 4:41 (1:11:40) 1:32 (1:13:12)
18. Joakim Jörgensen Tumba-Mälarhöjden OK 1:13:27 +28:26
  3:56 (3:56) 5:47 (9:43) 10:04 (19:47) 13:47 (33:34) 3:52 (37:26) 4:25 (41:51)
  5:49 (47:40) 7:12 (54:52) 11:29 (1:06:21) 2:33 (1:08:54) 3:46 (1:12:40) 0:47 (1:13:27)
19. Lisa Leickt Tullinge SK 1:15:40 +30:39
  4:33 (4:33) 5:52 (10:25) 9:15 (19:40) 13:13 (32:53) 5:45 (38:38) 5:44 (44:22)
  7:17 (51:39) 9:55 (1:01:34) 6:30 (1:08:04) 2:54 (1:10:58) 3:33 (1:14:31) 1:09 (1:15:40)
20. Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 1:17:32 +32:31
  4:53 (4:53) 5:31 (10:24) 10:18 (20:42) 14:28 (35:10) 5:12 (40:22) 4:49 (45:11)
  8:12 (53:23) 8:02 (1:01:25) 6:35 (1:08:00) 3:13 (1:11:13) 4:50 (1:16:03) 1:29 (1:17:32)
21. Therese Holmström OK Ravinen 1:19:03 +34:02
  4:33 (4:33) 4:42 (9:15) 9:47 (19:02) 10:16 (29:18) 9:43 (39:01) 10:29 (49:30)
  6:04 (55:34) 3:05 (58:39) 7:29 (1:06:08) 2:45 (1:08:53) 8:44 (1:17:37) 1:26 (1:19:03)
22. Olle Arman Nyköpings OK 1:21:51 +36:50
  11:10 (11:10) 5:54 (17:04) 9:56 (27:00) 11:48 (38:48) 11:55 (50:43) 5:55 (56:38)
  6:43 (1:03:21) 3:36 (1:06:57) 6:25 (1:13:22) 3:14 (1:16:36) 3:58 (1:20:34) 1:17 (1:21:51)
23. Kerstin Jensen klubblös 1:23:14 +38:13
  4:49 (4:49) 6:33 (11:22) 11:41 (23:03) 15:04 (38:07) 7:44 (45:51) 6:07 (51:58)
  8:02 (1:00:00) 6:05 (1:06:05) 7:34 (1:13:39) 3:23 (1:17:02) 4:27 (1:21:29) 1:45 (1:23:14)
  Lars Segerqvist Skarpnäcks OL Felst.
  4:30 (4:30) 6:25 (10:55) 9:14 (20:09) 15:37 (35:46) – (–) – (–)
  – (50:39) 4:53 (55:32) – (–) – (–) – (1:06:36) 1:51 (1:08:27)
  Ronny Hedlund OK Södertörn Felst.
  5:08 (5:08) 5:15 (10:23) 11:57 (22:20) 14:35 (36:55) 12:08 (49:03) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (1:09:47)
Klass D (27 / 27) Tid Efter
1. Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 37:22
  3:15 (3:15) 2:12 (5:27) 4:14 (9:41) 3:51 (13:32) 1:31 (15:03) 2:27 (17:30)
  9:00 (26:30) 4:21 (30:51) 2:10 (33:01) 3:22 (36:23) 0:59 (37:22)
2. Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:37 +1:15
  3:29 (3:29) 2:13 (5:42) 4:03 (9:45) 3:56 (13:41) 2:04 (15:45) 2:54 (18:39)
  9:14 (27:53) 4:40 (32:33) 2:24 (34:57) 2:44 (37:41) 0:56 (38:37)
3. Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:47 +5:25
  4:25 (4:25) 2:14 (6:39) 4:27 (11:06) 4:35 (15:41) 1:41 (17:22) 2:57 (20:19)
  11:19 (31:38) 4:33 (36:11) 2:22 (38:33) 3:16 (41:49) 0:58 (42:47)
4. Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 43:56 +6:34
  4:28 (4:28) 3:32 (8:00) 4:29 (12:29) 4:38 (17:07) 1:38 (18:45) 2:42 (21:27)
  10:56 (32:23) 4:47 (37:10) 2:41 (39:51) 3:06 (42:57) 0:59 (43:56)
5. Sara Nylén Bromma-Vällingby SOK 44:08 +6:46
  5:01 (5:01) 3:16 (8:17) 4:18 (12:35) 5:24 (17:59) 2:32 (20:31) 2:22 (22:53)
  10:22 (33:15) 4:55 (38:10) 2:02 (40:12) 2:46 (42:58) 1:10 (44:08)
6. Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 46:49 +9:27
  4:03 (4:03) 3:03 (7:06) 4:46 (11:52) 5:27 (17:19) 1:57 (19:16) 3:01 (22:17)
  11:20 (33:37) 5:30 (39:07) 2:56 (42:03) 3:31 (45:34) 1:15 (46:49)
7. Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 48:54 +11:32
  4:28 (4:28) 2:55 (7:23) 5:10 (12:33) 4:50 (17:23) 1:51 (19:14) 2:43 (21:57)
  13:09 (35:06) 5:37 (40:43) 3:33 (44:16) 3:38 (47:54) 1:00 (48:54)
8. Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 49:53 +12:31
  11:19 (11:19) 4:21 (15:40) 4:05 (19:45) 3:58 (23:43) 1:26 (25:09) 2:35 (27:44)
  10:15 (37:59) 5:26 (43:25) 2:26 (45:51) 2:47 (48:38) 1:15 (49:53)
9. Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 50:29 +13:07
  4:48 (4:48) 2:35 (7:23) 6:52 (14:15) 4:41 (18:56) 2:02 (20:58) 3:00 (23:58)
  13:15 (37:13) 5:41 (42:54) 3:02 (45:56) 3:23 (49:19) 1:10 (50:29)
10. Åsa Nylén Bromma-Vällingby SOK 53:29 +16:07
  4:08 (4:08) 3:29 (7:37) 5:13 (12:50) 5:21 (18:11) 2:08 (20:19) 3:18 (23:37)
  13:24 (37:01) 6:24 (43:25) 3:06 (46:31) 5:33 (52:04) 1:25 (53:29)
11. Lars Cedérus Snättringe SK 54:17 +16:55
  4:26 (4:26) 3:36 (8:02) 5:21 (13:23) 4:55 (18:18) 4:44 (23:02) 3:17 (26:19)
  12:31 (38:50) 6:37 (45:27) 3:21 (48:48) 4:08 (52:56) 1:21 (54:17)
12. Jan Larsson Tullinge SK 55:12 +17:50
  4:35 (4:35) 3:10 (7:45) 6:03 (13:48) 6:13 (20:01) 2:06 (22:07) 3:11 (25:18)
  13:06 (38:24) 6:32 (44:56) 3:47 (48:43) 5:13 (53:56) 1:16 (55:12)
13. Aila Halttunen Haninge SOK 56:19 +18:57
  4:59 (4:59) 2:55 (7:54) 6:12 (14:06) 5:53 (19:59) 2:22 (22:21) 3:03 (25:24)
  13:30 (38:54) 7:36 (46:30) 3:18 (49:48) 5:18 (55:06) 1:13 (56:19)
14. Christer Hedin IFK Enskede 56:37 +19:15
  6:12 (6:12) 3:11 (9:23) 6:05 (15:28) 5:08 (20:36) 4:47 (25:23) 3:13 (28:36)
  13:02 (41:38) 6:22 (48:00) 3:06 (51:06) 4:15 (55:21) 1:16 (56:37)
15. Martin Eriksson OK Södertörn 57:44 +20:22
  4:49 (4:49) 2:49 (7:38) 6:02 (13:40) 6:28 (20:08) 2:41 (22:49) 3:22 (26:11)
  17:14 (43:25) 5:44 (49:09) 3:10 (52:19) 4:05 (56:24) 1:20 (57:44)
16. Ingrid Graneli Haninge SOK 58:37 +21:15
  5:07 (5:07) 3:54 (9:01) 6:07 (15:08) 6:14 (21:22) 2:24 (23:46) 3:17 (27:03)
  14:00 (41:03) 7:42 (48:45) 3:41 (52:26) 4:58 (57:24) 1:13 (58:37)
17. Gösta Guteland Snättringe SK 1:05:31 +28:09
  7:11 (7:11) 2:55 (10:06) 6:08 (16:14) 13:37 (29:51) 4:28 (34:19) 2:56 (37:15)
  13:15 (50:30) 6:18 (56:48) 3:07 (59:55) 4:19 (1:04:14) 1:17 (1:05:31)
18. Leif Hermundstad Snättringe SK 1:07:11 +29:49
  6:28 (6:28) 3:17 (9:45) 8:11 (17:56) 6:12 (24:08) 2:49 (26:57) 3:45 (30:42)
  18:42 (49:24) 7:00 (56:24) 3:34 (59:58) 5:42 (1:05:40) 1:31 (1:07:11)
19. Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 1:07:34 +30:12
  8:02 (8:02) 3:05 (11:07) 5:59 (17:06) 8:08 (25:14) 3:27 (28:41) 4:05 (32:46)
  16:40 (49:26) 6:57 (56:23) 3:44 (1:00:07) 5:45 (1:05:52) 1:42 (1:07:34)
20. Kenneth Näslund Tumba-Mälarhöjden OK 1:07:53 +30:31
  4:42 (4:42) 6:09 (10:51) 19:04 (29:55) 4:31 (34:26) 8:01 (42:27) 2:24 (44:51)
  10:43 (55:34) 5:21 (1:00:55) 2:03 (1:02:58) 4:13 (1:07:11) 0:42 (1:07:53)
21. Helena Korhonen Haninge SOK 1:15:32 +38:10
  3:51 (3:51) 5:58 (9:49) 7:23 (17:12) 5:09 (22:21) 14:29 (36:50) 2:51 (39:41)
  20:27 (1:00:08) 5:42 (1:05:50) 2:46 (1:08:36) 6:01 (1:14:37) 0:55 (1:15:32)
22. Bo Källström OK Milan 1:22:44 +45:22
  26:12 (26:12) 3:38 (29:50) 6:19 (36:09) 4:44 (40:53) 2:21 (43:14) 5:00 (48:14)
  18:24 (1:06:38) 6:27 (1:13:05) 3:42 (1:16:47) 4:30 (1:21:17) 1:27 (1:22:44)
23. Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 1:34:13 +56:51
  9:17 (9:17) 3:59 (13:16) 9:08 (22:24) 8:01 (30:25) 3:14 (33:39) 6:18 (39:57)
  24:04 (1:04:01) 12:20 (1:16:21) 5:45 (1:22:06) 9:03 (1:31:09) 3:04 (1:34:13)
24. Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 1:42:25 +65:03
  35:03 (35:03) 3:49 (38:52) 4:57 (43:49) 5:11 (49:00) 5:36 (54:36) 2:59 (57:35)
  31:52 (1:29:27) 5:10 (1:34:37) 3:11 (1:37:48) 3:34 (1:41:22) 1:03 (1:42:25)
  Helena Persson Centrum OK Felst.
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (45:26)
  Ingvar Oskarsson klublös Felst.
  7:18 (7:18) 8:25 (15:43) 9:00 (24:43) 8:35 (33:18) 3:35 (36:53) 4:28 (41:21)
  – (–) – (–) – (–) – (1:14:52) 2:31 (1:17:23)
  Lars Persson Väsby OK Felst.
  19:55 (19:55) 4:12 (24:07) 5:51 (29:58) 6:35 (36:33) 2:34 (39:07) 3:27 (42:34)
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (1:05:55)
Klass E (21 / 21) Tid Efter
1. Rune Rådeström Snättringe SK 43:15
  3:13 (3:13) 2:26 (5:39) 9:52 (15:31) 2:34 (18:05) 6:28 (24:33) 4:22 (28:55)
  1:42 (30:37) 6:03 (36:40) 5:34 (42:14) 1:01 (43:15)
2. Leif Mörkfors Järfälla OK 49:58 +6:43
  1:03 (1:03) 2:03 (3:06) 9:48 (12:54) 10:30 (23:24) 7:02 (30:26) 3:56 (34:22)
  1:43 (36:05) 6:41 (42:46) 6:02 (48:48) 1:10 (49:58)
3. Johan Anemyr Nässjö OK 55:05 +11:50
  2:35 (2:35) 3:07 (5:42) 8:57 (14:39) 2:15 (16:54) 9:08 (26:02) 3:56 (29:58)
  1:24 (31:22) 18:54 (50:16) 4:15 (54:31) 0:34 (55:05)
4. Hannes Lindqvist IFK Enskede 1:07:59 +24:44
  2:51 (2:51) 0:57 (3:48) 10:43 (14:31) 2:41 (17:12) 6:51 (24:03) 3:55 (27:58)
  1:26 (29:24) 32:48 (1:02:12) 4:51 (1:07:03) 0:56 (1:07:59)
5. Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 1:08:53 +25:38
  5:35 (5:35) 1:57 (7:32) 14:17 (21:49) 4:46 (26:35) 10:20 (36:55) 7:55 (44:50)
  3:08 (47:58) 10:59 (58:57) 8:35 (1:07:32) 1:21 (1:08:53)
6. Britt Eriksson Hammarby IF OF 1:09:00 +25:45
  5:34 (5:34) 2:02 (7:36) 14:38 (22:14) 4:21 (26:35) 10:26 (37:01) 7:53 (44:54)
  3:11 (48:05) 10:57 (59:02) 8:31 (1:07:33) 1:27 (1:09:00)
7. Christina Nordström Bodens BK 1:14:58 +31:43
  5:00 (5:00) 5:50 (10:50) 14:26 (25:16) 5:17 (30:33) 10:05 (40:38) 9:06 (49:44)
  3:38 (53:22) 11:12 (1:04:34) 8:44 (1:13:18) 1:40 (1:14:58)
8. Ludvig Ferdman Tullinge SK 1:16:03 +32:48
  5:01 (5:01) 12:05 (17:06) 16:15 (33:21) 5:39 (39:00) 8:41 (47:41) 8:50 (56:31)
  2:28 (58:59) 7:53 (1:06:52) 8:07 (1:14:59) 1:04 (1:16:03)
9. Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 1:22:34 +39:19
  7:33 (7:33) 1:51 (9:24) 13:49 (23:13) 4:25 (27:38) 15:21 (42:59) 10:26 (53:25)
  3:03 (56:28) 11:23 (1:07:51) 13:21 (1:21:12) 1:22 (1:22:34)
9. Nayara Gillsparr OK Österåker 1:22:34 +39:19
  7:18 (7:18) 2:00 (9:18) 13:52 (23:10) 4:24 (27:34) 15:22 (42:56) 10:27 (53:23)
  3:02 (56:25) 11:38 (1:08:03) 13:08 (1:21:11) 1:23 (1:22:34)
11. Stefan Ferdman Tullinge SK 1:33:41 +50:26
  7:44 (7:44) 7:53 (15:37) 17:53 (33:30) 6:12 (39:42) 14:32 (54:14) 9:30 (1:03:44)
  3:29 (1:07:13) 13:06 (1:20:19) 11:32 (1:31:51) 1:50 (1:33:41)
12. Jessica Ferdman Tullinge SK 1:33:43 +50:28
  7:12 (7:12) 8:26 (15:38) 17:53 (33:31) 6:07 (39:38) 14:42 (54:20) 9:20 (1:03:40)
  3:32 (1:07:12) 13:06 (1:20:18) 11:35 (1:31:53) 1:50 (1:33:43)
13. Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 1:38:02 +54:47
  5:54 (5:54) 17:35 (23:29) 14:21 (37:50) 11:09 (48:59) 13:34 (1:02:33) 6:51 (1:09:24)
  3:07 (1:12:31) 12:39 (1:25:10) 11:22 (1:36:32) 1:30 (1:38:02)
  Anton Mörkfors Järfälla OK Felst.
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (2:13:42)
  Barbro Cedérus Snättringe SK Felst.
  5:27 (5:27) 2:10 (7:37) 13:56 (21:33) 17:14 (38:47) 13:04 (51:51) 7:19 (59:10)
  4:18 (1:03:28) – (–) – (1:32:34) 1:43 (1:34:17)
  Björn Renner OK Södertörn Felst.
  2:58 (2:58) 2:46 (5:44) 9:35 (15:19) 2:54 (18:13) 5:59 (24:12) 14:16 (38:28)
  1:32 (40:00) – (–) – (–) – (1:00:46)
  Heidi Bjerkhaug OK Ravinen Felst.
  6:26 (6:26) 3:07 (9:33) 21:46 (31:19) 5:09 (36:28) 18:24 (54:52) 10:39 (1:05:31)
  3:18 (1:08:49) – (–) – (–) – (1:45:21)
  Karin Nordebo Näslund Tumba-Mälarhöjden OK Felst.
  5:20 (5:20) 5:54 (11:14) 14:20 (25:34) 8:30 (34:04) 14:57 (49:01) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (1:06:41)
  Kristina Hedin Söders-Tyresö Felst.
  4:46 (4:46) 2:22 (7:08) 15:30 (22:38) 3:01 (25:39) 9:13 (34:52) 7:52 (42:44)
  2:31 (45:15) – (–) – (–) – (1:10:55)
  Linn Nilsson Söders-Tyresö Utg.
  8:12 (8:12) 2:19 (10:31) 14:50 (25:21) 10:00 (35:21) 22:06 (57:27) 9:17 (1:06:44)
  20:58 (1:27:42) – (–) – (–) – (–)
  Olle Öberg Skogsluffarnas OK Utg.
  7:37 (7:37) 7:58 (15:35) 21:59 (37:34) – (–) – (–) – (–)
  – (–) – (–) – (–) – (–)

Skapad av MeOS 3.4.728 (U1): 2018-02-25 14:08:32